SME

Do Európy prichádzajú tropické komáre. V pneumatikách či v sadeniciach

Mimoriadne nebezpečný druh sa už usadil v južnej Európe, obávajú sa ho aj v USA.

Komár tigrovanýKomár tigrovaný (Zdroj: CDC/James Gathany)

BERLÍN, BRATISLAVA. Taliansko, Španielsko, Južné Francúzsko. Vo všetkých týchto krajinách sa udomácnil komár druhu Aedes albopictus, teda komár tigrovaný. Vedci ho považujú za jeden z najagresívnejších.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európanov ale najviac ohrozuje tým, že prenáša exotické choroby. Je pomerne odolný voči chladu, postupne sa teda môže rozšíriť aj na Slovensko.

Za jeho šírením tentoraz nie sú klimatické zmeny, ale globalizácia svetového obchodu a dopravy.

Prečítajte si tiež: Lekár Krčméry: Chorôb ako zika či malária bude aj v Európe čoraz viac Čítajte 

Pneumatiky a bambusy - mobilné liahne

Helge Kampen, expert Inštitútu Friedricha Loefflera, z rozšírenia nebezpečných tropických komárov do Európy viní globálny trh. "Jedným z najväčších problémov je celosvetový obchod s pneumatikami," povedal pre týždenník Spiegel. Medzi najväčších vývozcov patria ázijské krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Komáre tigrované sa síce dožívajú len niekoľkých týždňov, no životnosť ich vajíčok v priaznivom prostredí vedci odhadujú na mesiace, ba až roky. Môžu tak precestovať oceány a kontinenty.

Pneumatiky sa často skladujú pod holým nebom a po daždi sa v nich drží voda. Pre komárie samičky, ktoré kladú vajíčka, sú to veľmi vhodné podmienky. Keď vajíčka prejdú cestu, môžu sa ich larvy vyliahnuť kdekoľvek - v Európe, v Afrike i v Amerike.

Podobný spôsob migrácie komárov predstavujú sadenice z Ázie, ktoré sa prenášajú v obaloch plných vody.

Najmä v sadeniciach bambusov vedci bezprostredne po ceste objavili už vyliahnuté larvy. Kampen predpokladá, že takýmto spôsobom sa z Ázie do sveta dostanú milióny vajíčok.

Na Slovensko ho zas môžu priniesť dovolenkári.

SkryťVypnúť reklamu

Dvaja cudzinci, dvesto ochorení

Príkladom, ktorý dobre ilustruje nebezpečie populácie komárov tigrovaných, je príbeh Inda, ktorý prišiel navštíviť príbuzných do Talianska. Jeho príchod spôsobil jednému z miestnych ľudí smrť.

V tele totiž niesol patogén choroby, ktorá sa dosiaľ v Taliansku nevyskytovala. Po uhryznutí komárom tigrovaným, ktorý taktiež z Talianska nepochádza, sa vírus Chikungunya rozšíril do širokého okolia.

Zakrátko v Taliansku na horúčku Chikungunya ochorelo dvesto ľudí, jeden vírusu podľahol. Doktori varovali, že komáre tigrované sa v regióne medzičasom usadili.

Načítavam video...

Dokážu preniesť aj vírus Zika

Komárov tigrovaných sa boja aj v Spojených štátoch, kde sa pripravujú na šírenie vírusu zika, ktorým sa v Brazílii nakazilo viac ako 1,5 milióna ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne sa vedci v USA zameriavali na druh Aedes aegypti, ktorý dokázateľne vírus rozširuje a dlhodobo sa usadil na juhu krajiny, v pondelok však televízia CBS prišla so správou, že ho môže prenášať aj druh komár tigrovaný. Ten dokáže prežiť aj v severnejších štátoch.

Phil Armstrong, ktorý sa venuje výskumu komárov v štáte Connecticut, hovorí, že populácia tohto druhu je zatiaľ relatívne malá, no zároveň rýchlo rastie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu