OXFORND, BRATISLAVA. Pacienti trpiaci paranojou budú môcť čoskoro absolvovať nové liečebné kúry. Namiesto toho, aby sa so psychológom pohybovali v stresujúcom prostredí, vyberú sa do neho s istotou, že im nič nehrozí.
Výskumníci z Oxford University majú podľa BBC za sebou výskum ktorý prináša dobré výsledky. Pri terapiách zameraných na paranoju používajú virtuálnu realitu, vďaka ktorej sa pacient vyberie do metra, či výťahu.
V simulovanom prostredí absolvovali vo virtuálnej realite krátke pobyty, pri ktorých si trénovali svoje správanie. Kým niektoré skupiny sa držali svojich tradičných obranných postojov - držanie odstupu či klopenie zraku - iné sa pokúšali poľaviť zo svojej obrany a priblížiť sa k simulovaným počítačovým postavám bližšie.
Výskum ukázal, že ľudia dokážu nabúrať dlhodobé bariéry a takáto terapia im môže pomôcť. Hoci je práca stále na začiatku, psychiatri sa domnievajú, že by ich prístup mohol fungovať.
Paranoja je chorobný strach z ohrozenia, ktorý nie je podložený reálnou hrozbou. Simulované prostredie dokáže modelovať situácie, pri ktorých možno prostredie i ľudí upraviť tak, aby prinášali potrebnú úroveň dôvery na prekonanie strachu.
Prednosťou nových technológií je, že v takomto nasadení nie je ich použitie obmedzené výhradne na klinické terapie. Môžu sa využiť aj priamo v domovoch pacientov, čo im pridáva na dôvere.