SME

Tank zasiahnutý. Čo sa deje v kabíne po zásahu tanku

Vybuchuje zasiahnutý tank zakaždým v oslňujúcej explózii? Samozrejme, nie vždy.

(Zdroj: TASR/AP)

Poľský denník Dziennik Zbrojny priniesol zaujímavú trojdielnu analýzu o tom, čo sa deje s tankom po zásahu najrôznejšou protitankovou muníciou. 

Autor článku, Jaroslaw Wolski, v úvode zdôrazňuje jeden štatisticky dokázaný fakt – zasiahnutie tanku protitankovou zbraňou neznamená jeho okamžitú deštrukciu či vyradenie z prevádzky. Ako dôkaz predložil prvý rusko-čečenský konflikt (podobných konfliktov je však viac), kedy ruské tanky viedli intenzívne boje s čečenskými povstalcami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo vzájomných zrážkach prišli Rusi o 192 tankov, z toho 65 strojov bolo nenávratne poškodených (množstvo vozidiel sa neoplatilo opravovať). Zničených bolo však „iba" 23 moderných tankov T-80.

SkryťVypnúť reklamu

Tank je veľmi náročné vyradiť z boja

Z prvej a druhej čečenskej vojny sú známe príklady, keď tanky T-72 alebo T-80 dostali 7 až 8 zásahov najrôznejšími protitankovými zbraňami. Tank i posádka tieto zásahy prežili a pokračovali v boji. Ako je to možné?

Väčšina súčasných tankov alebo tankov vyvinutých v nedávnej minulosti bola projektovaná tak, že ich konštruktéri poznali výkon súčasných aj vyvíjaných protitankových zbraní.  Z toho dôvodu je väčšina tankov schopná ustáť zásah súčasnými protitankovými zbraňami.  

Presnejšie taký zásah vydrží čelný pancier veže +-35° v pozdĺžnom smere a čelný pancier korby v rozsahu +- 20. Aj napriek tomu prebitie panciera neznamená okamžité vyradenie vozidla z boja.

Podľa autora je tank, pokiaľ disponuje dobre vycvičenou posádkou, a bojuje v rámci integrovaných a správne vedených skupín, veľmi náročné vyradiť z boja.  Najmä ak existuje dobrá súhra medzi tankmi a pechotou.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnej dobe sú populárne rôzne videá na YouTube, ukazujúce „skazu" protivníkovho tanku. Na niektorých je jednoznačne viditeľné zničenie tanku, ale realita, ako býva zvykom, nie je nikdy čiernobiela.

Načítavam video...

V prvom rade je nutné zdôrazniť, že zasiahnutie tanku neznamená automaticky jeho deštrukciu. Väčšina videí z Libanonu, Iraku, Sýrie alebo Gazy končí práve v momente zásahu tanku. Nie je ťažké domyslieť si, prečo.

Niektoré videá zase zobrazujú opakované zničenie už raz zničených tankov alebo ukoristených strojov bez posádky. Evakuácia takého vozidla a jeho využitie nie je vždy možné, preto najlepšie poslúži ako rekvizita v propagandistickom videu.

Niektoré ohromujúce explózie tankov má na svedomí stret rozdielnych generácií tankov a protitankových zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ dostane zásah sýrsky tank T-54 z 50. rokov minulého storočia, oslabený desaťročiami prevádzky, výkonnou čínskou protitankovou strelou Hongjian-8 skončí to pre T-54 úplnou katastrofu. Otázkou je, ako by si Hongjian-8 poradil s najnovšou generáciou tankov.

Zasiahnutý tank na Ukrajine

V druhej časti seriálu poľský autor rozobral stretnutie dvoch tankov na východe Ukrajiny pri meste Doneck.  Ukrajinský vládny tank T-64BV zasiahla začiatkom roka 2015 podkaliberná strela do predného panciera korby. Tank zásah prežil, no posádka ho opustila. Vozidla sa nakoniec zmocnili proruskí povstalci.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C473G na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Planéta zažíva už štvrtý globálny prípad bielenia koralov.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 2
ISS.

Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry.


TASR
Umelecká predstava exoplanéty K2-18b.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


23
SkryťZatvoriť reklamu