WASHINGTON, BRATISLAVA. Ak technologické firmy vzdorujú úradom a nie sú ochotné odšifrovať dáta v ich úschove, nemusí to zostať bez postihu. Svoje o tom vie aj muž, ktorý za podobné konanie sedí vo väzení už pol roka. Meno bývalého policajného dôstojníka nemôžu média z právnych dôvodov zverejniť.
Vyšetrovateľom, ktorí ho stíhajú pre podozrenie z prechovávania detskej pornografie, odmieta vydať heslá, ktorými možno pristúpiť k obsahu šifrovaných externých diskov. Hoci sa podozrenie nepotvrdilo a za tento čin ho neodsúdili, vo väzení trávi čas z iného dôvodu.
Podľa zákona All Writs Act z roku 1789 porušil povinnosť spolupráce pri vyšetrovaní, za čo môže byť väznený dovtedy, kým svoju povinnosť nenaplní. Keďže neuposlúchol súdny rozkaz, porušil zákonu.
Podľa BBC sa rovnaký zákon spomínal aj v nedávnom spore, kedy Apple odmietlo odšifrovať dáta v iPhone, ktorý pri svojom vyšetrovaní potrebovala prezrieť FBI.
Británia na takéto prípady myslí vo svojom právnom systéme. Ak niekto odmietne poskytnúť prístupové heslo, vymedzuje postih v rozmedzí od 3 do 5 rokoch. Nie je preto vylúčené, že sa podobné úpravy nájdu aj v právnych systémoch iných technologicky vyspelých krajín sveta.