Tieto najväčšie suchozemské cicavce žili ešte asi pred miliónom rokov takmer na celej zemeguli, no do konca pleistocénu pred 10.000 rokmi s výnimkou Afriky a južnej Ázie všade vymreli. K tomuto záveru došli podľa časopisu Proceedings, ktorý vydáva Americká akadémia vied, vedci z univerzity vo Wyomingu na základe nálezov kostí a nástrojov na štyroch svetadieloch.
Výskumníci si vyhliadli v Afrike, Európe, Ázii a Amerike 41 lokalít, na ktorých sa slony pred miliónom rokov lovili a konzumovali. Z ich globálneho rozloženia usúdili, že na výraznom zmenšení slonej populácie má leví podiel človek.
Túto domnienku potvrdili nálezy loveckých zbraní a kopije vedľa zvyškov slonov. Z toho vyplýva, že už dávni ľudia lovili slony, zrejme na obživu. Aby totiž mohli osídliť oblasti s dlhšími obdobiami chladu, museli dopyt po kalóriách pokryť mäsom ak chýbala rastlinná potrava. Dospelé a zdravé slony nemajú prirodzených nepriateľov a tak sú menej ostražité voči predátorom. Človek preto zrejme nemal problémy priblížiť sa k týmto zvieratám a z malej vzdialenosti ich zabiť.
K vyhynutiu slonov a ich príbuzných, mamutov, prispela aj samotná evolúcia. Človek na jednej strane vyvinul strategicky premyslené metódy lovu, na druhej strane sa stal tak flexibilným, že mohol obývať všetky oblasti, v ktorých žili slony a mamuty. Koniec doby ľadovej otvoril ľuďom prístup do týchto regiónov a to bol zároveň začiatok konca slonov a mamutov.