SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Chill Innovation - 400 wattov supertichého výkonu pre PC

Vraví sa že správny a dobre riešený počítačový zdroj má byť natoľko ťažký, aby vás svojou hmotnosťou prekvapil. Aby však ulahodil i vášmu uchu a potrebám, treba aby bol jeho beh tichý, a aby spĺňal nároky vášho počítačového systému. V praxi to znamená, že

ak sa rozhodujete investovať do zdroja, mal by byť vybavený napájacími konektormi pre SATA disky, PCI-Express napájačom pre grafickú kartu a spĺňať minimálne špecifikáciu ATX 1.3 bez oddelenia dvojice 12V napájacích vetiev, alebo radšej ATX 2.0.

Z aktuálnej ponuky zdrojov na trhu by vás mohol zaujať supertichý systém Chill Innovation PC 400P rev 2, ktorý prekvapí tichou 12 dB prevádzkou i pri takmer plnom zaťažení.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo zdroja je vyhotovené z 0,7 mm hrubého ceľového plechu s čiernym matným nástrekom. Šasi využíva tradičnú mechanickú konštrukciu s montážou dosky plošných spojov "hore nohami", ktorá je fixovaná štvoricou skrutiek na zalisované stĺpiky, aby sa zamezili pri poruche alebo vniknutí cudzieho telesa do vnútra zdroja prerazeniu napájania na kostru, všetky kritické miesta sú vo vnútri prelepené plastovou izolačnou vrstvou. Pozornosti neujde ani dominantný ventilátor chladiaci zdroj a skrinku PC a zväzok káblov, s ktorými sa extrémne jednoducho manipuluje.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri chladení systému sa museli konštruktéri vysporiadať s nemalou výzvou. Systém chladenia tejto línie zdrojov je navrhnutý tak, aby bola jeho hlučnosť nad hranicou "absolútneho ticha". I preto sú neraz tieto zdroje používané namiesto pasívneho chladenia, pretože je výhodou vzduch prúdiaci zo skrine von. Pri hlučnosti iba 12 dB je každý komponent mechanického rázu v PC hlučnejší a to i v prípade, že zdroj skutočne zaťažíte. Tepelnú výmenu výkonovej časti sprostredkováva dvojica hliníkových 0,5 centimetra hrubých blokov s rebrovaním na ich konci, ktoré sú umiestnené tesne pod lopatkami chladiacej vrtule s priemerom 12 centimetrov. Výrobca sa nesnažil o žiadne podsvietenie či iné upútanie na chladiaci systém, použil iba pochrómovanú ochrannú mriežku. Vrtuľa dosahuje v závislosti na záťaži zdroja otáčky v rozsahu od 700 do 1000 RPM, čo pri dvojradovom guľôčkovom obložení a optimalizovanom náklone lopatiek znamená beh na skutočne malý výkon. Aby ste mali prehľad o tom na aký výkon beží chladenie, výrobca k ventilátoru pripojil dvojžilový káblik pre priame pripojenie k základnej doske pre monitoring otáčok. Od nameranej hodnoty sa môžete pokúsiť i o odvodenie vyčerpanej kapacity výkonu.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná strana je v maximálnej možnej miere perforovaná, takže je potrebné dbať na to, aby cez otvory do vnútra nevnikli žiadne vodivé predmety. Tok vzduchu smerom von zo zdroja tak prebieha i na prirodzenej báze stúpania teplého vzuchu, i pohonom ventilácie. Pri kolískovom vypínači je vstupný napájací konektor, paralelne zapojenú koncovku pre napájanie monitora či inej periférie však budete hľadať iba márne. Potrebné je všimnúť si i to, že zdroj je určený iba pre 230 voltové siete. Ak by ste sa rozhodli pre jeho zakúpenie v cudzine (napríklad v USA), na rozdiel od mnohých iných zdrojov ktoré pracujú v rozsahu napätí od 100 do 240V ho u nás použiť nebudete môcť.


FOTO - MILAN GIGEL

Zdroj je pomerne dobre odfiltrovaný, čo si ihneď povšimnete na slabšom rušení FM vysielania a citlivých spotrebičov pripojených k rovnakej fáze. Úspora elektrickej energie je však iba kompromisným riešením. Zdroj je vybavený pasívnym systémom PFC (Power Factor Correction), čo môže byť pri výbere zdroja do nepretržitej prevádzky drobným negatívom. Aby ste však chránili svoj počítač čo najviac proti prepäťovým nedostatkom v sieti, výrobca pridal trojitú ochranu proti preťaženiu, prepätiu a prekročeniu prúdového odberu s tým, že nechýba ani ochrana proti napäťovým rázom a bleskom. Podobne ako nájdete prepäťové ochrany v rôznych špeciálnych predlžovačkách v PC, rovnaký systém nájdete zabudovaný i v zdroji. Trocha netradičná je i dodávka napájacieho káblu. Jeho kolíky sú chránené plastovou izoláciou.


FOTO - MILAN GIGEL

Kábliky sú zo zdroja vyvedené bez zapletania, čo znamená že nenarazíte na žiadne skrúcanie ktoré by bolo prekážkou pri manipulácii s nimi. Vodiče vychádzajú cez plastovú prechodku, ktorú obsadzujú v plnej miere.


FOTO - MILAN GIGEL

Voľne uložené kábliky sú na oboch koncoch (na výstupe zo zdroja a pred nakrimpovaným konektorom) stiahnuté plastovou sk-páskou a zalisované v teplom mrštenej bužírke. Stredová časť je umiestnená v nylonovom čiernom oplete.


FOTO - MILAN GIGEL

Z pohľadu dostupnosti konektorov možno povedať, že systém spĺňa požiadavky dnešných počítačov určených do kancelárií, domácností a na hry. Celkovo sú dostupné dva malé molexy pre čelné panely a floppy mechaniky, dva konektory pre SATA disky, 7 molexov pre storage periférie a doplnkové napájanie základnej dosky, jeden 6 pinový konektor pre napájanie PCI Express grafický kariet a 24/20 pinový ATX konektor pre napájanie základnej dosky s doplnkovým ATX 12V konektorom. 20/24 pinová konfigurácia hlavného napájača sa mení zasunutím rozširujúcej koncovky koľajničkami do výčnelku na hlavnom konektore.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade lacných neznačkových zdrojov sa vám jednoducho môže stať, že i keď je na krabici nálepka 350 wattov, zdroj má v skutočnosti výkon iba 300 wattov alebo dokonca menej. Hon za výkonom zdrojov a početné recenzie výkonných zdrojov v médiách spôsobili, že sa ľudia obávajú že slabé zdroje budú pre ich počítače nedostatočné a tak je bežnou praktikou dokumentované výkony premršťovať aby bola duša zákazníka spokojná a cena zostala akcepotaveľná. Kto sa spolieha pri neznačkovom zdroji na údaje v prípade potreby dosiahnutia výkonu i tak musí kupovať zdroj nový. V tomto prípade poskytuje zdroj skutočných kombinovaných 480 wattov v rámci špecifikácie ATX 12V 1.3. +5 voltová vetva umožňuje 35A odber, +12V 22 ampérový a +3,3V 26A. V prípade prekročenia normatívu elektronická ochrana zdroj vypne aby nedošlo k jeho preťaženiu a devastácii. Pri záťaži zdroj stabilne držal výstupné napätia a pri kontrole priameho skratu jednotlivých vetiev všade vykázal rýchlu ochranu.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací zdroj Chill Innovation PC 400P rev 2 je určený pre používateľov ktorí hľadajú výkon pre napájanie výkonných herných 3D grafických kariet a grafík s OpenGL akceleráciou a pritom na svojom pracovisku nestrpia hluk, ktorý by ich vyrušoval v práci alebo zábave. Na rozdiel od zdrojov s pasívnym chladením ktoré majú stropný výkon obmedzený na 250-300 wattov v tomto prípade získava používateľ 400 wattov čistého výkonu a pomalý obeh vzduchu v skrini PC. Zdroj sa hodí na použitie s dnešnými systémami Intel a AMD vrátane 64 bitových rozšírení, otázkou však zostáva že či pre prichádzajúce dvojjadrové procesory nebude potrebný zdroj plne spĺňajúci kvalifikáciu ATX 2.0. s dvojicou oddelených 12V napájacích vetiev. Beh zdroja je stabilný a super tichý i pri vysokej záťaži čo prekvapí majiteľov kvalitných zdrojov, ktorých chladenie naberie pri vyššej záťaži na hlučnosti.

Dostupnosť: www.roline.sk, www.pretaktovanie.sk
Orientačná cena: 2600 s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Richard Sulík
Ppremiér Igor Matovič (vpravo) a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Premiér Igor Matovič.
Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.

Tomáš Prokopčák.

Neprehliadnite tiež

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.