DUBAJ, BRATISLAVA. Vyššia bezpečnosť na cestách, menej dopravných zápch a nižšia záťaž životného prostredia. To je trojica argumentov, vďaka ktorým roboautá bez vodičov dávajú zmysel.
Mnohé krajiny s nimi majú vážne ambície.
Kým v USA Google, Ford Motor a Uber vytvorili alianciu, aby posmelili vládu v úprave legislatívy a pravidiel pre podporu nástupu nových technológií na cesty, Saudská Arábia vyslovila podľa magazínu Digital Trends svoje najnovšie plány.
Chce, aby do roku 2030 štvrtina automobilov na cestách v krajine využívala technológie autonómneho riadenia. Krajina sa chce stať svetovým lídrom v uvádzaní nových automobilových technológií do praxe.
Autonómne vozidlá môžu v plnej miere obsadiť segment hromadnej prepravy, nahradiť taxikárske remeslo, ale aj pomôcť rodinám a domácnostiam využívať automobily iným spôsobom, ako boli doposiaľ zvyknutí.
Vozidlo bez vodiča dokáže zaviezť deti do školy bez straty času rodičov alebo vyzdvihnúť nákup v obchodnom centre skôr, ako sa skončí pracovná zmena. Popri tom môžu inteligentné prepravné systémy komunikovať s vozidlami, aby optimalizovali vyťaženie cestnej infraštruktúry.
Mnohé krajiny spustili testovacie režimy v obmedzených podmienkach. Univerzity, firmy a automobilky majú vyladené technológie, ktoré ukázali, že všetko potrebné pre nasadenie do praxe už existuje.
Vývojári si starostlivo vyberajú krajiny na svoje testy. Do úvahy berú nielen legislatívu, ale aj klímu, charakter prepravnej siete či špecifiká konkrétnych regiónov.