SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Lego Star Wars - humor postavený na kockách

Premiéra poslednej epizódy Hviezdnych vojen sa nezadržateľne blíži k našim kinám a... YEEEHAAA... Ehm-ehm, teda, chcel som len povedať, že my všetci sa na ňu veľmi tešíme. A tiež preto vrelo vítame v našej recenzii novú Star Wars hru.

Premiéra poslednej (alebo prostrednej) epizódy Hviezdnych vojen sa nezadržateľne blíži k našim kinám a... YEEEHAAA... Ehm-ehm, teda, chcel som len povedať, že my všetci sa na ňu veľmi tešíme. V poslednom období najobľúbenejšia praktika vývojárskych firiem – čím bližšie k vypusteniu nového filmu, tým viac hier na jeho námet treba vydať – sa opäť osvedčila, a tak sa i k našim počítačom blíži nový titul z nesmrteľnej Star Wars série.

„For my ally is the Force. And powerful ally it is. Life creates it, makes it grow. It’s energy field surrounds us and binds us. Luminous beings are we…“
Yoda, Dagobah, Ep. V

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden by neveril, čo všetko sa dnes dá. Dnes už môžete cítiť vôňu kvetinky z umelohmotnej štatuľky vo WC, môžete pozerať knihu v kine, môžete robiť fotky telefónom, môžete hrať film na počítači alebo na ňom dokonca stavať Lego. Najnovší produkt firmy Traveller’s Tale spája posledné dve uvedené "vymoženosti našej doby", a tak si môžete zahrať už aj Hviezdne vojny vo verzii ovplyvnenej touto obľúbenou hračkou. No nie je to Sila? Priznám sa, že na začiatku som dosť dobre nevedel určiť, pre akú vekovú skupinu je hra určená. No po niekoľkých minútach hrania som pochopil, že pre všetky. Je určená úplne pre každého, kto má rád Star Wars. Rozdiel je len v tom, že keď ste dieťa, budete ju brať "vážne", a keď máte obdobie písania listov Ježiskovi za sebou, budete ju brať ako jednu veľkú (žiada sa mi napísať "prdel", ale to sa sem asi nehodí, tak dám –) srandu. Alebo švandu, bžundu, recesiu či paródiu. Vždy, keď som hru vypol a pozrel som sa do zrkadla, prišiel som na to, že kútiky mojich úst sa ustálili niekoľko milimetrov nad ich bežnou úrovňou. Z toho sa dá usúdiť, že počas hrania som sa takmer nepretržite usmieval. Vysvetlím:

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci hlavného príbehu na vás čaká 17 levelov z novej – alebo starej? –trilógie. Aby sme predišli ďalším nedorozumeniam, ide o epizódu I, II a III. Opis deja sa týmto pádom stáva bezpredmetný. Tým, čo SW poznajú, je to, kto je koho otec, brat, učeň, kto chce ovládnuť galaxiu, rozvrátiť republiku i kto ju bráni, úplne jasné. Tým, čo SW nepoznajú, je to, kto je koho otec, brat, učeň, kto chce ovládnuť galaxiu, rozvrátiť republiku i kto ju bráni, úplne jedno, lebo po tejto roztomilej hopsačke pravdepodobne nesiahnu.

Princíp hry je veľmi jednoduchý. Všetko, čo je vyskladané z Lega, je interaktívne. Ak je to nepriateľ, treba zväčša jeho výstrel odraziť svetelným mečom do jedinca jemu podobnému, a potom ho rozseknúť napoly. Ak sú to porozhadzované kocky, treba na ne pôsobiť Silou, aby ste z nich zložili niečo, čo následne využijete (most, raketku, spínač). Ak je to niečo už zložené (škatuľa, raketka, barikáda), väčšinou do toho zas treba poriadne prásknuť, aby sa to rozpadlo. Jednoduché a zábavné. A, iste si hovoríte, po čase aj trochu jednotvárne. Nie je to ale tak.

Skryť Vypnúť reklamu

            

Rozmanitosť hry spôsobujú viaceré faktory. V prvom rade je to množstvo postavičiek, za ktoré môžete hrať. Len v rámci samotného príbehu vystriedate všetkých "kladných" hrdinov (tie úvodzovky sú tam, ako ste sa iste dovtípili, kvôli Anakinovi) v roztomilom a vtipnom prevedení, ktoré je pre Lego hračky tak charakteristické. Čo je ešte podstatnejšie, nelíšia sa len výzorom, ale aj schopnosťami – a to nehovorím len o rozdiele medzi jedi-ajmi a "obyčajnými nickami necítiacimi Silu," ale aj o rozdiele medzi bojovými štýlmi a pohybmi rôznych členov tohto ušľachtilého rytierskeho rádu. Každý z jedi-ov ma vlastný spôsob skákania, unikátny štýl oháňania sa s mečom, individuálnu rýchlosť atď. Aj keď teda budete od začiatku do konca praktizovať rovnaký princíp, každú chvíľku sa zmení jeho forma, čím hra nestratí tempo a zábavnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

V každom leveli môžete navyše plniť dve vedľajšie úlohy. Náplňou oboch je stavanie vlastných rakiet, plavidiel, vznášadiel či vesmírnych lodí. V jednom prípade musíte nájsť desať konkrétnych súčiastok, v druhom nazbierať istú hranicu bodov. Odmenou vám sú ďalšie možnosti znižovania jednotvárnosti.

V prípade prejdenia všetkých misií s plným skóre sa vám objaví nový – super secret bonus. Keď si to tak autori nazvali, tak im to nepokazím a neprezradím rovno, čo to je. Ale môžem vám naznačiť, že si v ňom zahráte za postavu, ktorú všetci tak hrozne milujeme. V prípade nájdenia všetkých desiatich súčiastok konkrétneho vozidla v jednom kole ste odmenení návalom "kreditov", za ktoré si potom kupujete nové postavy a prkotinky ako metly, poháriky, siluety, hlúpe blastre, fialové meče, fúzy a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko je to navyše veľmi zábavne prepojené, pretože na niektoré miesta sa môžete dostať (doskočiť, podliezť, preletieť) len s konkrétnymi postavičkami, takže vlastne každý level môžete (ak chcete všetko vyzbierať, tak musíte) hrať odznova v móde freeplay. V ňom sa už dajú uplatňovať spomenuté somarinky a postavičky sa môžu voľne prepínať či kombinovať. Celkovo teda existuje 10 takýchto bonusových blbôstok a 56 charakterov. Iste ste sa po zhliadnutí tohto čísla dovtípili, že budete môcť použiť doslova všetky postavy z filmu, od najposlednejšieho robota po najdôležitejšieho jedi-ho. Každý jeden z 56 charakterov síce nie je úplne originálny, pretože niekedy ide o tú istú postavu v inom obleku či v iných vlasoch (pri Legu sa tá predložka naozaj hodí), ale aj toto vizuálne odlíšenie je spravidla zábavné.

Skryť Vypnúť reklamu

           

GRAFIKA 8 / 10

„Who is she? She's beautiful.“
Luke Skywalker, Tatooine – Lars homestead – garage area, Ep. IV

Začiatkom februára tohto roku som do recenzie na Legacy Dark Shadows napísal: "Vierohodnejšie pohyby vykazuje akákoľvek umelohmotná postavička z Lega." To som ani len ešte netušil, že sa o pár týždňov toto prirovnanie stojace na irónii a znevážení, stane prirovnaním konfrontujúcim skutočnú kvalitu. Áno, tieto postavičky z Lega sa hýbu, alebo skôr hopsajú, naozaj nádherne. Nehovoriac o tom, ako vtipne. Tak napríklad keď Darth Maul prepichne Qui-Gon Jinna, tomu sa oddelí telo od nôh, takže tam vznikne malá štrbinka, ktorou sa dá prepchať meč – skrátka presne tak, ako je to na mojej poličke :). Všetko to, čo je akoby z Lega, je krásne a pôsobí živo. Teda, lepšie povedané, pôsobí to ako skutočné Lego.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to iste dané tým, že každý Lego predmet má (síce) rôzne farby (ale) jedného odtieňa. Aj keď v hre je tieňovanie vymakané a odraz svetla vhodne prikrášlený i prehnaný. A je to ešte dané tým, že každý takýto predmet je zložený zo skromného počtu geometrických útvarov. Aj preto zobrazenie Lega v počítači pôsobí ako Lego v skutočnosti, alebo inak – aj preto zobrazenie reality v počítači ešte nepôsobí ako "realita v skutočnosti". Z tohto vyplýva – Lego rules! Zvyšné ne-Lego prostredie je väčšinou v poriadku, iba občas vám hra dá pocítiť, že je poskladané z textúr. Celkový dojem z grafiky však zostáva veľmi, veľmi kladný.

INTERFACE 7 / 10


 „Negola dewaghi wooldugger?!?“
 „He doesn't like you.“
 „I'm sorry.“
 „I don't like you either.“

Creature and Pirate vs. Luke Skywalker, Tatooine – Mos Eisley – Cantina. Ep. IV

Skryť Vypnúť reklamu

Dizajn úvodného menu je prosto škaredý. Nevydarený Star Wars nápis. "Ne-starwars písmom" prevedená ponuka. Čierne pozadie s nevýraznými bielymi bodkami pripomínajúcimi najstarší screensaver vo Windowse... Uf. Podobnú úvodnú obrazovku (iba s hranatejšími linkami) som zažíval ešte na predpotopnom Atari XE napojenom na televíziu. Grafické možnosti, voľba ovládania a zvuková ponuka sa nesú v podobnom duchu.

Takže poďme k niečomu príjemnejšiemu. Všetko ostatné sa odohráva v Dexter’s dinner (z druhej epizódy). Pri Dexterovom pulte nakupujete bonusy a nové postavy, v bočných miestnostiach vstupujete do jednotlivých epizód či levelov a parkovisko pred budovou je zaplnené spomínanými modelmi, ktoré počas hrania staviate. Toto prostredie je už interaktívne a veľmi živé. Čím viac postavičiek si nakúpite, tým bude pohostinstvo plnšie, pretože sa v ňom všetky budú premávať a pobehovať hore-dole. Je to veľmi sympatické a roztomilé. Avšak mierne nepraktické. Ak si totiž chcete vybrať nejakú postavu a ísť s ňou hrať level, môže chvíľku trvať, kým ju v tom komplexe nájdete. Aj to sa dá samozrejme rôznymi cestičkami (ako zapnúť a následne vypnúť level či multiplayer mód) obabrať, ale nie je to práve kóšer voľba. V samotnej hre ide všetko jednoducho. Žiaden inventár nemáte, takže jediným prvkom spadajúcim pod kolónku interface je zobrazenie energie a vášho skóre v hornej časti obrazovky, k čomu nemožno mať žiadne výhrady.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10

„It’s not wise to upset a wookie. That’s because a droids don’t pull people’s arms out of their sockets when they lose. Wookies are known to do that.“
Han Solo, Millenium Falcon, Ep. IV

Hlavnú dejovú líniu v podstate prejdete štýlom "hopsa-hejsa do Brandejsa". To znamená, že budete poskakovať v jednom kuse. Pri dobýjaní bonusových bodov budete skákať dvakrát toľko. Z tlačidla fire tiež takmer nespustíte prst, pretože ním, ako inak, strieľate či oháňate sa mečom a zároveň aj vyrážate strely nepriateľov. No myslím, že som už spomínal, že je to strašne zábavné.

Používanie Sily je dosť frekventované, no žiaľ väčšinou mimo súbojov. V tých sa dá využiť len Force push. Ale zároveň musím napísať, že sa v nich väčšinou Force push využiť nedá, pretože trvá veľmi dlho, kým nepriateľa odtláčaním skutočne rozbijete. Keďže ste pri tom nechránený, je nerozumné snažiť sa o to.

Skryť Vypnúť reklamu

Za zmienku ešte stojí, že v každej z epizód budete ovládať aj jedno vozidlo. Uhol kamery sa pri každej z týchto troch divokých jázd zmení, takže chvíľu trvá, kým prídete na to, čo sa od vás vlastne chce. Po pár neúspešných pokusoch na to ale iste prídete.

           

MULTIPLAYER 5 / 10

„Join me and I will complete your training. With our combined strenght, we can end this destructive conflict and bring order to the Galaxy.“
Darth Vader, Gantry – Reactor Shaft, Ep. V

Vďaka skromnému počtu tlačidiel slúžiacich na ovládanie môžu na jednej klávesnici drtiť dvaja hráči (sieťová hra nie je možná). Všetko pritom vyzerá rovnako ako v singleplayeri, pretože aj v tomto základnom móde putujete vždy minimálne v dvojčlennej skupinke, ktorá neustále spolupracuje pri otváraní dverí, prepínaní spínačov, preliezaní, podliezaní a preskakovaní. Na jednej strane je to plus, pretože možnosť prejsť celú hru s vašim najlepším kamarátom je veľmi lákavá. Z hry bol ale drastickým spôsobom odstránený deathmatch. Môžete sa síce mlátiť aj v cooperative móde, ale nie je to skrátka ono. Škoda. Prirobiť pár levelov s iným dizajnom vhodným na poriadny "duel of fates" by autorov iste nezabilo, vám by to spríjemnilo hranie a mne umožnilo dať vyššie hodnotenie.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY  8 / 10

„I felt a great disturbance in the Force... As if millions of voices suddenly cried out in terror and were suddenly silenced.“ Obi-Wan Kenobi, Millenium Falcon, Ep. IV

Hra má štandardné ozvučenie. Všetko vybuchuje tak ako má, lightsabre kvalitne hučia, roboty vydávajú správne zvuky, artoo vypiskuje jedna radosť a podobne. Na zvuku robili Skywalker sound, no trošku ma zaráža, že hra z prostredia SW nemá THX certifikáciu. Možnosť priestorového zvuku tu samozrejme je, ale zdá sa mi, že sa 6 reprákov po jej aktivovaní využíva o ždibec skromnejšie, ako je dnes zvykom. Stále je to však v rámci normy.

HUDBA 9 / 10

„One, two three... No, daddy, no! ONE, TWO, THREE!“
Joh Yowza, Jabba’s Throne Room, Ep. VI

Tatata tá tá, tatata tí tá, tatata tí tá, tadadadá. Čo dodať? Aha, možno to, prečo "len" štyri a pol hviezdičky. Pánovi Williamsovi by som sa nikdy menej ako päť hviezdičiek dať neodvážil, ale pretože pre túto hru jeho hudbu mixoval David Whittaker, môžem si to dovoliť. Chýba mi možnosť ovládať jej hlasitosť oddelene od zvukov. Tie sú také hlasné, že v nich nesmrteľné témy častejšie, ako je to vhodné, zanikajú. Niektoré prechody medzi témami navyše nie sú zostrihané práve najobratnejšie. Ale stále je to tatata tá tá, tatata tí tá, tatata tí tá, tadadadá.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10

„All too easy. Perhaps you’re not as strong as the Emperor thought.“
Darth Vader, Cloud city – carbon freezing chamber, Ep. V

Náročnosť... ako by som to povedal... nie je. V hre v podstate nemôžete zomrieť. Akonáhle spadnete do priepasti alebo vám nepriatelia odoberú skromné štyri srdiečka z energie, čo sa pri ich množstve stáva veľmi často, objavíte sa na rovnakom mieste, kde ste "exli", prípadne na neďalekom checkpointe. Uberie sa vám iba počet nazbieraných kreditov, čím sa zníži možnosť dosiahnuť nejaký bonus. Nikdy ale neklesnete na nižšiu hranicu bodov, s akou ste kolo začali hrať. Nestrácate teda ani level, ani život, ani celkový počet bodov. Takže vlastne nestrácate nič a smrť sa pre vás stáva bežnou súčasťou cesty k dosiahnutiu cieľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Hra nie je veľmi dlhá, prejdete ju doslova za pár hodín. Hrací čas predlžuje len úctyhodný počet bonusov. V dejovej línii samozrejme postupujete od epizódy 1 až k epizóde 3, pričom náročnosť graduje. To je v rámci základného módu v poriadku. Keď už ale hráte mód freeplay, na ktorý je kladený taký veľký dôraz, tak to znamená, že si prvú epizódu nikdy poriadne nevychutnáte. Všetky levely z nej sú totiž jendoduché (prejavuje sa to v počte nepriateľov a ich vyspelosti) oproti levelom z epizódy poslednej, ktoré sú zas "ťažké". Trochu samozrejme zjednodušujem, ale na ich dĺžku to platí takmer stopercentne. Urobiť vyvážené levely s možnosťou voľby náročnosti (a zahrnúť aj takú, kde by ste boli motivovaní snažiť sa ostať nažive), by som považoval za oveľa vhodnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

            

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10

„No, I’am your father.“
Darth Vader, Gantry – Reactor shaft, Ep. V

Prečo štyri hviezdičky? Lebo štyri a pol by už bolo trochu veľa a štyri hviezdičky a dva cípiky sa dať nedajú. Nie, vážne. Nehovorím, že je v hre niečo, čo by sa dalo natvrdo kritizovať. Aj to, čo som hre vyčítal, asi bol "tvůrčí záměr". Ako SW fanda si ale viem predstaviť, že by niektoré veci (pasáže s lietaním; náročnosť; použitie viacerých častí z deja, multiplayer) mohli byť spravené lepšie. No snáď je všetko, čo som tu popísal, dostatočným dôkazom dobre mysleného a podareného parodovania obľúbenej ságy v tejto roztomilej hopsačke. K tomu si ešte pridajte, že celý známy dej je v demkách prezentovaný bez jediného slovíčka. Že všetky emócie na tvárach sú vykreslené len hore alebo dole ohnutými čiaročkami predstavujúcimi ústa či obočie. Že všetky dôležité scény a kľúčové momenty sú prehrané v úsporných Lego-style pohyboch... A prídete na to, že táto hra je pre fanúšikov Hviezdnych vojen hviezda v svojom žánri. Nepobijete sa tak prepracovane ako v Jedi Academy, nezadungeonujete si tak ako v Knights of the Old Republic, nepolietate si tak ako v X-Wing Alliance – ale to ani nebolo cieľom. Zasmejete a pozabávate sa tak, ako ešte pri ničom inom zo SW prostredia doteraz – a to cieľom iste bolo. A to aj vyšlo. Vrelo odporúčam.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zdravotníčka v ochrannom odeve odoberá vzorku počas testovania na COVID-19 v telocvični na Základnej škole s materskou školu na Námestí učeného tovarišstva v Trnave

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

5 h
Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Conor McGregor.

McGregor nezvládol svoj návrat do klietky.

4 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 421
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 38 483
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 11 618
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 187
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 134
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 093
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 393
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 157
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 967
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 861