BRATISLAVA. Videli ste dnes dinosaura? Pravdepodobne áno, vlastne celú svorku. Na ulici sa naťahovali o omrvinky bagety a veselo si pritom čvirikali. Pri pohľade na dnešné vrabce človek ľahko zabudne, že sa v skutočnosti pozerá na pomerne blízkeho príbuzného tyranosurov. Vrabec má k ikonickému predátorovi evolučne bližšie ako napríklad stegosaurus, ktorý sa pri tyranosaurovi objavil napríklad vo filme Jurský park.
Ako sa stalo, že majestátne tvory, ktoré našej planéte vládli milióny rokov, sa dnes naťahujú o omrvinky? Stačila jedna veľká náhoda. Pred 66 miliónmi rokov úpadok dinosaurov zavŕšil pád meteoritu. Prach v atmosfére, nedostatok slnečného žiarenia a dramatická zmena klímy znemožnili rast rastlín. Bylinožravce prišli o svoj jediný zdroj potravy a spolu s nimi začali vymierať mäsožravce, ktoré sa živili práve vyhynutými bylinožravými dinosaurami.
Napriek tomu sú dnešné vrabce ohromným úspechom evolúcie. Ich predkovia sa vzopreli nebývalej ekologickej katastrofe a podarilo sa im prežiť. Založili evolučné línie, v ktorých vidíme znaky dinosaurov ešte dnes - napríklad aj zobáky.
Zvieraťu, ktoré pripomínalo kríženca medzi dnešným vtákom a veľkým plazom, pomohol pri prežití práve zobák aj odlišný spôsob obživy. Naznačuje to štúdia uverejnená v žurnále Current Biology.
Odpoveď v zuboch
Aby vedci z Torontskej univerzity podporili svoju hypotézu, pozreli sa na fosílie zubov tisícok dinosaurov – maniraptorov. Operené dinosaury skupiny maniraptora pripomínali dnešné vtáky, ale väčšina z nich mala namiesto zobáku čeľusť so zubami. Po páde meteoritu úplne vyhynuli.
„Po páde prišla v podstate nukleárna zima, takmer nič nerástlo, rastliny neboli schopné poskytovať potravu pre bylinožravce a mäsožravce nemali čo žrať, pretože bylinožravce vyhynuli,“ povedal pre BBC vedúci výskumu Derek Larson.
Do skupiny maniraptora patril podľa evolučných predpokladov aj predchodca dnešných vtákov, ktorý mal namiesto zubov zobák. Veľké vymieranie prežil, keďže dnes môžeme pozorovať jeho potomkov na konároch stromov. Vedci začali skúmať, či predkom vtákov pomohol nejaký spoločný znak. „Myslíme si, že prežitie vtákov má niečo dočinenia s ich zobákom,“ dodáva Larson pre BBC.