SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Hoci sú fotografie zo smartfónov čoraz lepšie, technológie fotočipov sa priblížili k hraniciam možností. Bez zväčšenia snímacej plochy nezostáva veľa možností, ako zabezpečiť ostrejší obraz, viac detailov a menej šumu pri slabom osvetlení.
I napriek tomu existuje spôsob, vďaka ktorému je možné z mobilu vytiahnuť fotografie, ktoré môžu súperiť s tými z plnoformátovej zrkadlovky. Taktika spočíva v technológii, ktorá využíva viac snímacích čipov a algoritmy na spájanie obrazových dát.
Prvé indície ďalšieho vývoja prinášajú najnovšie modely Huawei P9 a LG G5. Výrobcovia s veľkou istotou zájdu ešte ďalej. Tvrdí to firma Light, ktorá má skúsenosti z prevádzky technologického prototypu s názvom L16.
TIP: Pozrite si odborné recenzie a ceny najnovších smartfónov s duálnym fotoaparátom Huawei P9 a LG G5 v našej službe Recenzie.sme.sk.
Využíva 16 snímacích čipov a supertenkých objektívov na fotografovanie, pri ktorom sa zachytáva svetlo na viacerých miestach, aby následne v grafickom čipe pomocou algoritmov vytvoril obraz, ktorý môže konkurovať špičkovým profesionálnym fotoaparátom.
Prednosťou tohto prístupu podľa magazínu Tech Insider je, že čipy môžu snímať scénu rôznymi spôsobmi. Využiť môžu odlišné farebné spektrum, inú optiku, jemne odlišný uhol alebo dokonca aj iný pomer jednotlivých zložiek svetla na farebnom mozaikovom filtri.
Takéto snímky možno doladiť zo surových dát aj neskôr, po uložení do počítača. Ak treba zmeniť bod zaostrenia, hĺbku ostrosti či čokoľvek iné, algoritmy to budú vedieť z údajov bez problému zrekonštruovať.
V dohľadnom čase sa tak môžeme dočkať mobilov, ktoré na nás budú žmurkať niekoľkými očami súčasne, a my budeme dávať pozor na prsty, aby sme žiadne z nich nezakryli.