SME

Minútky EMOS: vajce ktoré skrýva elektroniku aj mechaniku

Ak sa vám v kuchyni nechce robiť dozor hrncami a radi si pomôžete časovačom, možno vás zaujme novinka akou je elektronické vajíčko. Poslúži ako odpočítavací alarm, stopky ale aj ako bežné hodiny. Čo je na ňom také zvláštne? Spojenie mechanickej minulosti

s elektronickou súčasnosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

V kuchyni je pri varení dôležité, aby ste po minútkach mohli siahnuť v každom momente bez ohľadu na to či máte morké ruky, alebo nie. Preto je nepredstaviteľné, aby ste pri nastavovaní časovača používali rôzne malé tlačidlá, ktoré by časom dostali skutočne zabrať. V tomto prípade to však nutné nebude. Vajíčko s výškou necelých 8 centimetrov je v spodnej tretine rozdelené na dve časti. I keď v jeho vnútri nájdete namiesto množstva ozubených koliesok a pružiny iba elektroniku, všetky dôležité nastavenia uskutočníte rotovaním spodnej časti. Telo je vyhotovené z kombinácie troch plastov - priehľadného priezoru LCD displeja, šedého priesvitného plastu pre tlačidlá a spodnú časť a svetlošedého plastu so striebristým nástrekom pre zvyšok tela. Displej zobrazujúci 1 centimeter vysoké číslice má vysoký kontrast a je vytvorený zo segmentov bez podsvietenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V zadnej časti sa nachádza trojica otvorov, ktorá zabezpečuje zvukový výstup pre piezoelektrický pípač, ktorý je pod nimi upevnený. Akustický signál je zhodný s tým, ktorý poznáte z väčšiny budíkov ktoré sú už roky dostupné na našom trhu. Prerušované pípanie sa ozve po vypršaní nastaveného časového limitu, pri manipulácii s tlačidlami sa ozýva vždy jednoduché pípnutie, aby ste mali istotu, že ste tlačidlo s membránovým spínaním zatlačili do krajnej polohy a vykonali želanú úlohu. Pre prvé zoznámenie nechýba ani označenie smeru pre pridávanie a uberanie hodnoty zobrazených čísel. Rotovanie spodnej časti vľavo hodnoty znižuje a vpravo zvyšuje - celkom logicky podľa očakávaní.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane nájdete hlavné ovládacie tlačidlá. Kombinovaný gombík START/STOP je dominantný, pretože ten budete podľa všetkého používať najčastejšie. Slúži pre spustenie a pozastavenie časomiery v režime odpočítavania i pripočítavania. Tlačidlá CLOCK a TIMER menia režim zobrazenia dipleja. Pomocou nich získate prehľad o aktuálnom čase alebo stave časovača bez toho, aby sa jeho beh pozastavil. Kľudne sa môžete pozrieť na to koľko je hodín beh toho, aby ste sa báli, že sa časomiera zastaví a vy čosi pri varení prešvihnete. Význa tlačidla 12/24HR je zrejmý. Slúži pre nastavenie 24 hodinového formátu zobrazovania času, alebo AM/PM režimu pre krajiny, v ktorých je uprednostňovaný tento režim. Pri dlhom zatlačení tlčidla CLOCK získate možnosť nastavenia aktuálneho času rotáciou spodnej časti. S dátummi a inými doplnkami sa pre jednoduchosť nepočíta.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sa hneď vedľa krytu batérie ukrýva tlačidlo RESET, ktoré slúži pre rýchle vynulovanie počítadla. Pravdepodobne ho potrebovať pri používaní nebudete. Ak však pri poslednom meraní nastavíte čas 45 minút a budete sa chcieť opäť "prekrútiť" na nulu budete musieť urobiť takmer dve plné obrátky. Tlačidlo reset vynuluje počítadlo úplne. Počíta sa celkovo s časmi do 99 minút, pričom systém inteligentne pri nastavovaní z času 99:00 preskočí nhneď na 00:00, 01:00, 02:00 aby ste sa vždy najkratšou cestou dostali na želanú hodnotu.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájanie zabezpečuje jeden alkalický monočlánok formátu AAA, možné je však použiť 1,2V NiCD/NiMH akumulátory. Kryt batérie ktorý slúži aj ako kontakt je vyhotovený z plastu s vsadeným plieškom a s prílišnou mechanickou námahou sa pri konštrukcii nepočítalo. Niekoľko desiatok otvorení ktoré za životnosť výrobku bude mať absolvovať však bez problému prežije.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Kým funkcionalita tlačidiel pre vás záhadou nebude, možno sa márne zamýšľate nad tým, ako pracuje krokovanie pri otáčaní spodného dielu vajíčka. Rapkanie pri prekročení každej polohy naznačuje, že sa za meraním skrýva jednoduchá mechanika. Tú pri spodnom dieli zastupuje obyčajné ozubené koliesko z plastu.


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti sa nachádza špeciálny kyvný snímač s kolíčkom v strede, ktorý je osadený v plastovej rúrke s dvomi pružinkami ktoré ho vyrovnávajú vždy do strednej polohy. Ak je pomocou ozubeného kolieska posunutý na ľubovoľnú z oboch strán, vzopne príslušný okruh čím dá procesoru informáciu o tom, či bolo uskutočnené pootočenie vpravo alebo vľavo. Táto činnosť sa opakuje pri každom zube kolieska.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V režime zobrazenia času sa na displeji nachádza informácia o hodináach a minútach bez udania sekúnd v jednom z dvojice nastaviteľných formátov. Štartovacou polohou časovača je hodnota 0:00 alebo posledná nastavená hodnota. Časové limity je možné nastavovať na úrovni celých minút bez sekúnd v rozsahu 0-99 minút. V prípade že spustíte časomieru pri hodnote 0:00, časovač sa správa ako tradičné stopky. Môžete ho použiť na to, aby ste získali prehľad o tom, ako dlho vám kysne cesto, či koľko už trvá príprava jedla. Maximálny čas je vak 99 minút. Zdá sa že výrobcovi chýbala fantázia. Po prekročení hranice 59:59 mohol jednoducho zmeniť zobrazovanie z minút a sekúnd na hodiny a minúty 01:00 a čas sa mohol merať až po 99 hodín bez použitia iného drahšieho dipsleja. V prípade že na časovači pred spustením navolíte nejakú hodnotu, čas sa bude odpočítavať po nulu. Následne zaznie minútový zvukový signál s tým, že čas sa začne od nuly stopovať ďalej. Ak náhodou zmeškáte zvonenie alebo ho úmyselne ignorujete, budete mať prehľad o tom, ako dlho úprava "nadčasuje".

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V krátkosti možno povedať že ide o praktického pomocníka do kuchyne, alebo všade tam, kde potrebujete merať a odpočítavať časové úseky na úrovni celých minút. Vyhotovenie je vypracované do detailu, použité materiály sú pomerne odolné voči poškodeniu a opotrebovaniu. Možno by nebolo na škodu ak by bol systém do istej miery odolný voči vode, pri nízkej cene však nemôžete očakávať úplnú dokonalosť. Ak máte radi zaujívamé elektronické hračky, určite vás systém nielen zaujme, ale poslúži vám i pri vašej práci.

Dostupnosť: www.emos.cz
Orientačná cena: 236 Kč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 943
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 613
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 807
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 768
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 099
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 533
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 732
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 591
SkryťZatvoriť reklamu