NEW YORK, BRATISLAVA. WiFi v mobiloch a tabletoch by mohlo byť omnoho rýchlejšie. Nové čipy si vďaka objavu akademikov z Kolumbijskej univerzity dokážu poradiť s odosielaním a prijímaním dát omnoho šikovnejšie.
Znásobenie priepustnosti nespočíva v novom štandarde pre prenos dát v spôsobe prepravy. Ak čip dáta odosiela, nemôže ich prijímať. Ak sú čipy dva, môžu pracovať súčasne, avšak každý z nich musí používať inú frekvenciu, aby sa navzájom nerušili. Vyžaduje to nielen dva čipy a dve frekvencie, ale aj dve antény.
Akademici svoju technológiu jedného čipu s jednou anténou a frekvenciou podľa magazínu Science Daily predstavili už dávnejšie, teraz sa im však podarilo vyrobiť fungujúci čip, ktorý dokáže prenos dát bez obmedzení obslúžiť. Vďaka tomu vie v rovnakom čase preniesť dvojnásobné množstvo dát v porovnaní s dnes najpoužívanejšími mobilnými čipmi.
Objav by mohol výrazne zdokonaliť mobilné zariadenia, ktoré používame vo svojich domácnostiach. V ére stramovaného vysielania, multimédií a digitálneho konzumu je priepustnosť kľúčovým prvkom. Obzvlášť v prípade, keď počet koncových zariadení v našich príbytkoch narastá a zo spoločenskej zábavy sa stáva individuálna kratochvíľa.
Kedy by sa technológia mohla dostať do praxe, zatiaľ nevieme. Isté však je, že vývoj dosiahol úroveň, pri ktorej možno pristúpiť ku komercializácii technológie bez prekážok. Malý čip má nízku spotrebu a je obzvlášť vhodný pre mobilné zariadenia.