ITHACA, BRATISLAVA. Chceli ste sa na Twitteri podeliť o nejaký článok a pridať k nemu aj nejaký komentár. Nezmestili ste sa však do limitu 140 znakov, tak ste si cez Bit.ly skrátili jeho odkaz.
Microsoft a Google mali podobnú funkciu zabudovanú v ich cloudových službách. Život však neuľahčovala iba používateľom, ale aj hackerom.
Jednoduchou metódou hrubej sily sa mohli dostať k citlivým dátam.
Milióny dokumentov
Skracovače url odkazov nahrádzajú dlhé linky kratšou sériou náhodných znakov za názvom domény. Dvojica vedcov z Cornellovej univerzity skúmala tieto skrátené linky z cloudového úložiska Microsoftu OneDrive a z mapovej služby Googlu.
Pri Microsofte prezreli analytici 100 miliónov náhodne vytvorených krátkych url so šiestimi znakmi za názvom domény.
Až 42 percent z nich boli skutočné odkazy, z ktorých takmer 20-tisíc viedlo k funknčým OneDrive dokumentom. Pri rovnakom objeme linkov so siedmimi znakmi namerali úspešnosť 29 percent.
Dohromady takto odhalili viac ako milión dokumentov. Približne sedem percent z nich boli voľne dostupné a ktokoľvek by ich objavil, mohol ich prepisovať alebo do nich vložiť škodlivé kódy.
Citlivé a súkromné
Krátke linky z Google máp dokonca ešte nedávno používali iba päť znakov. Skeny 23 miliónov náhodných url adries odhalili až desať percent skutočných trás, ktoré si niekto vyžiadal.
Väčšinou býva ich koncovým bodom domáca adresa, no trasy tiež ukazujú, že niektorí ľudia vyhľadávali, ako sa dostať na potratovú kliniku alebo do protidrogového centra - všetko citlivé súkromné informácie.
Vedci však žiadne z takýto informácií nezverejnili, ani nestiahli dokumenty z cloudu.
"Neurobili sme podrobný sken všetkých krátkych url, no bolo ich dosť na získanie zaujímavých výsledkov," hodnotí na svojom blogu výskum jeden z autorov Vitaly Shmatikov.
Dodáva však, že k podobným informáciám by sa mohol dostať ktokoľvek s dostatočne výkonným počítačom a zákerným úmyslom.
Najdlhšie náhodné
Shmatikov s kolegom podľa magazínu Wired informovali obe spoločnosti o svojich výsledkoch už minulý rok.
Google reagoval zvýšeným počtom znakov na 11 až 12 a posilnil schopnosti odhaliť a blokovať automatické skenovanie krátkych url. Microsoft najskôr nereagoval vôbec, minulý mesiac však zo služby OneDrive funkciu skracovania linkov odstránil. Napriek tomu však množstvo starších linkov, ktoré výskum odhalil, stále funguje.
Používatelia sa môžu v budúcnosti chrániť dvoma spôsobmi: používať čo najdlhšie náhodné url, a vôbec nezdieľať citlivé informácie prostredníctvom skrátených linkov.
Celú štúdiu si môžete prečítať na tomto linku.