WASHINGTON, BRATISLAVA. Bezpečnostnú rebéliu amerických technologických firiem by mohla naštrbiť nová legislatívna na ktorej pracuje americký senát. Nový návrh zákona chce otvoriť vládnym agentúram cestu k dátam, ktoré občania ukladajú do svojich zariadení a odosielajú na servery firiem.
Šifrovanie má byť bezpečné, nie však neprelomiteľné. Návrh zákona sa snaží vymedziť nové pravidlá, ktoré by stanovili technologické mantinely. Mali by zabrániť technologickým firmám používať stratégiu, pri ktorej sú dáta len v moci používateľa či priamych účastníkov komunikácie.
Firmy, ktoré volia taktiku šifrovania po celej trase komunikácie, či ukladania dát bez vlastného prístupu k nim volia túto stratégiu, aby sa vyhli požiadavkám tajných súdov, ktoré žiadajú o poskytnutie dát. Stavajú sa do pozície, v ktorej ich poskytnúť nedokážu.
Nový návrh zákona preto podľa agentúry Reuters prichádza s požiadavkami, aby boli všetky dáta na dopyt dostupné. Technológie majú mať zadné vrátka alebo mechanizmy na sprístupnenie šifrovaného obsahu. Týka sa to nielen dát v zariadeniach, ale aj tých ktoré sú uložené v cloude.
Návrh zákona so skratkovým značením CCOA (Court Orders Act of 2016) môže aj napriek kritikom schváliť, potrebujú ho viaceré vládne inštitúcie v krajine, ktoré stoja v posledných rokoch pred rastúcou bariérou ochrany súkromia.