Č lovek s vyššou hladinou vitamínu D v organizme má v priemere nižšie riziko, že ochorie na rakovinu. Merateľné zníženie tohto rizika je však spojené s výrazne vyššou hladinou vitamínu D v krvi, než aká sa teraz odporúča.
Vyplýva to z vedeckej štúdie tímu Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorú zverejnil magazín PLOS ONE.
„Prvý raz sme kvantifikovali schopnosť vitamínu D pri prevencii všetkých typov invazívnych druhov rakoviny,” tvrdí Cedric Garland z lekárskej fakulty tejto univerzity. Vedec skúmajúci úlohy vitamínu D pri prevencii rakoviny bol členom tímu, ktorý viedla Sharon L. McDonnellová.
Čo ukázala mapa
Cedric Garland a jeho zosnulý brat Frank už pred viac ako tridsiatimi rokmi zistili, že nedostatok vitamínu D je spojený so zvýšením rizika ochorenia na niektoré druhy rakoviny.
K tejto myšlienke ich priviedol pohľad na jednu z prvých máp výskytu zhubných nádorov hrubého čreva, ktorú zostavil americký Národný inštitút rakoviny v roku 1980.
Na mape bolo vidieť, že výskyt ochorenia koreluje s miestom trvalého bydliska, pričom sa ukazovala deliaca čiara medzi severom a juhom. Obyvatelia severných šírok, ktorí majú nižší prirodzený prísun slnečných lúčov (a teda aj nižšiu hladinu vitamínu D, ktorý sa v organizme tvorí vďaka UV žiareniu), trpeli na rakovinu hrubého čreva častejšie ako ľudia z juhu.
Tento moment, ako neskôr spomínal Frank Garland, úplne zmenil profesionálnu a akademickú kariéru bratskej vedeckej dvojice.
Ďalšie štúdie, ktoré následne bratia Garlandovciči iné vedecké tímy vykonali, našli a preukázali spojenie medzi nižšími hladinami vitamínu D a ďalšími druhmi rakoviny: ako boli zhubné nádory prsníka, pľúc, močového mechúra a ďalších orgánov.
Čím viac, tým lepšie?
Najnovší výskum sa zameral na zodpovedanie naliehavej a v odborných kruhoch často diskutovanej otázky: aká hladina vitamínu D v krvi je potrebná, aby organizmu zabezpečila efektívne zníženie rizika ochorenia na rakovinu?