SME

Vedci zakódovali digitálne fotografie do DNA

Fotka mačky aj emoji sa dajú z jednotiek a núl prepísať do stavebných štruktúr života.

Do ružovej škvrny na skúmavke sa zmestí 10-tisíc gigabajtov dát.Do ružovej škvrny na skúmavke sa zmestí 10-tisíc gigabajtov dát. (Zdroj: TARA BROWN PHOTOGRAPHY/WASHINGTONSKÁ UNIVERZITA)

SEATTLE, BRATISLAVA. V súčasnosti sa na svete vyrába toľko digitálnych dát, že ich časom nebudeme mať kde odkladať. Odhaduje sa, že do roku 2020 ich bude v digitálnom svete 44 biliónov gigabajtov. Vedci sa preto snažia prísť na nové možnosti, ako údaje uskladniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkým prísľubom v tejto oblasti sú molekuly DNA, ktoré teoreticky dokážu dlhodobo a spoľahlivo archivovať výrazne viac informácií ako súčasné technológie. Do ružovej škvrny na konci skúmavky v titulnom obrázku tohto článku sa napríklad zmestí 10-tisíc gigabajtov, alebo dáta z približne 600 smartfónov.

SkryťVypnúť reklamu

Tím z Washingtonskej univerzity prišiel na spôsob, ako informácie zapísané v nulách a jednotkách prekódovať do štyroch základných stavebných štruktúr DNA - adenín (A), guanín (G), cytozín (C) a tymín (T). Využili Huffmanové kodóvanie, ktoré je bežnou súčasťou procesu bezstratovej kompresii dát.

Zakódované obrázky potom vložili do syntetického DNA. Každý z nich označili tak, aby pri sekvencovaní DNA mohli dáta zakódované do A,G,C a T opäť premeniť na bežný binárny systém jednotiek a núl a nestratiť pri tom ani jeden bajt.

„Život vytvoril fantastickú molekulu DNA, ktorá účinne ukladá rôzne druhy informácií o našich génoch. Je kompaktná a veľmi odolná," vysvetľuje v tlačovej správe univerzity spoluautor výskumu Luis Ceze. „My sa snažíme využiť ju na ukladanie digitálnych dát - obrázky, videá, dokumenty - na stovky až tisícky rokov."

SkryťVypnúť reklamu

Rozsiahlemu využitiu novej metódy zatiaľ bráni jej finančná náročnosť. Vedci však tvrdia, že časom bude možné výrazne zmenšiť fyzický priestor potrebný na ukladanie dát - z veľkosti supermarketu na veľkosť kocky cukru.

 

Gény a genetika

Súvisiace témy: DNA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


33
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 52
SkryťZatvoriť reklamu