SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Nie je to nič výnimočné. Umelci často robia variácie na diela svetoznámych maliarov a snažia sa vyskúšať, ako by vyzeral dnešný svet z ich dobovej perspektívy. Tentokrát je v tom však čosi naviac.
Počítačové systémy podrobne analyzovali takmer 350 Rembrandtových diel, aby z nich vyčítali jednotlivé známky rukopisu. Systém umelej inteligencie snímal motívy, odtiene, kompozície, ťahy štetcom a komornú atmosféru diel, aby prenikol do tajov majstrových zručností a pohľadu na svet.
Projekt, ktorý trval 18 mesiacov, nekončí podrobnou štúdiou, ktorá by predstihla doterajšie slová milovníkov umenia, kritikov, historikov a vedcov, ktorí sa štúdiom malieb zaoberajú. Na konci výskumu je nový obraz, ktorý vychádza zo získaných poznatkov.
Nové dielo pozostáva zo 148 miliárd obrazových bodov, ktoré vykresľujú na novom plátne dobový portrét. Vyčítať motív z minulých čias nebolo zložité - beloch v stredných rokoch, s fúzami a briadkou, odetý do tmavého oblečenia. Nik do tvorby nezasahoval ručne, celú kompozíciu a detaily portrétu navrhol počítač z dát ktoré mal dôsledne naštudované z existujúcich diel.
Portrét nemá podľa BBC podobu fádneho výtlačku. Pri tlači vedci skombinovali tradičné nanášanie atramentu cez trysky tlačiarne s 3D tlačou. V priestore tak vnikajú ťahy štetcom tak, ako ich môžeme vidieť na obrazoch maľovaných olejom.
Na projekte pracovali univerzity v spolupráci s Microsoftom a holandskými múzeami. Od tejto chvíle už nie je problémom spraviť desiatky ďalších diel. Autentických, dobových, bez trpkej príchute súčasnosti a technológií.