SME

Mohla spôsobiť Planéta X vymieranie dinosaurov?

Hypotézu, že život na Zemi sa skončí každých 27 miliónov rokov, vyslovili vedci prvýkrát pred 30 rokmi.

BRATISLAVA. Slnko obehne každých 27 miliónov rokov. A vždy pri prechode cez Kuiperov pás, ktorý je plný planétok a komét, pošle smerom k vnútorným planétam roje ľadových telies.

Je možné, že Planéta X, ktorú astronómovia hľadajú už viac ako sto rokov, spôsobuje masové vymierania života na našej planéte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neznáme teleso spojili s biologickými katastrofami prvýkrát pred tridsiatimi rokmi. Teraz sa k tejto hypotéze vedci vrátili v novej štúdii v magazíne Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

SkryťVypnúť reklamu

Nárazy a tma

V roku 1985 vyslovili astrofyzici Daniel Whitmire a John Matese odvážne tvrdenie. Za masové vymieranie života na Zemi môže podľa nich neznáma planéta, ktorá obehne našu hviezdu približne každých 27 miliónov rokov.

Počas svojej vesmírnej púte totiž prelietava cez Kuiperov pás . Gravitačný vplyv Planéty X vychýli telesá, ktoré sa v páse nachádzajú, z obežných dráh, niektoré pošle von z našej slnečnej sústavy, iné však nasmeruje priamo k Slnku - a kométy môžu krížiť dráhu Zeme.

Každých 27 miliónov rokov tak narastie nielen riziko veľkej vesmírnej zrážky, ale zníži sa aj množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na našu planétu.

Nedostatok svetla a prípadné dopady komét či planétok následne spôsobia globálne ochladzovanie a masové vymierania na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Deväť nie je X

Novú pozornosť získala dávna hypotéza vďaka zisteniam zo začiatku tohto roka. Vedci z Kalifornskej technologickej univerzity totiž skúmali skupinu malých objektov za obežnou dráhou Pluta.

Prečítajte si tiež: Astronómovia asi narazili na Planétu X, deviatu planétu slnečnej sústavy Čítajte 

Vysvetlením ich anomálnych dráh môže byť existencia ďalšej planéty vo vzdialených končinách slnečnej sústavy. Táto deviata planéta by bola niekoľkonásobne hmotnejšia ako Zem a nachádzať by sa mohla tisíc až desaťtisíckrát od Slnka ďalej ako Zem.

Daniel Whitmire preto skúmal podobnosť medzi deviatou planétou a Planétou X. Vďaka paleontologickým nálezom sa mu totiž periodické kometárne roje podarilo datovať až do doby pred 500 miliónmi rokov.

Tvrdí, že deviata planéta a záhadná Planéta X môžu byť totožným objektom, ktorý každých 27 miliónov rokov spôsobuje vymieranie života.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci odborníci však s takýmito hypotézami súhlasia. „Whitmire špekuluje o veľmi vzdialenej hmotnej planéte, ktorá od seba odtláča kométy už po desaťročia. Jej doba obehu okolo Slnka má byť niečo okolo 27 miliónov rokov,“ tvrdí podľa portálu Discovery News autor štúdie o deviatej planéte Mike Brown.

„Aj keď táto myšlienka môže - ale aj nemusí - dávať zmysel, rozhodne nemá nič spoločné s našou deviatou planétou, ktorá je k Slnku oveľa bližšie, a teda jej obežná dráha trvá iba zhruba 15-tisíc rokov.“

DOI: 10.1093/mnrasl/slv157

DOI: 10.3847/0004-6256/151/2/22

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu