SME

Ľudské obete mohli pomôcť vytvoriť dnešnú spoločnosť

Nová štúdia naznačuje, že obetovanie ľudí ovplyvnilo prechod z jednoduchých skupín na hierarchicky usporiadané spoločenstvá.

Havajská ľudská obeta.Havajská ľudská obeta. (Zdroj: Jacques Arago/CC)

BRATISLAVA. Keď staroveké civilizácie dokončili stavbu chrámu, domu alebo lode chceli, aby na ňu bohovia dohliadali. Chceli im preto urobiť radosť a prinášali im ľudské obete.

Podľa čínskej legendy sú aj v stenách Čínskeho múru ukryté tisícky ľudských tiel. V starovekom Japonsku zasa do základov mostov zaživa pochovávali panny. Chránili sa tak pred prírodnými katastrofami aj útokmi nepriateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Egypťania prinášali obete pri úmrtí panovníkov. Do posmrtného života s ním museli odísť aj jeho sluhovia a konkubíny, aby mu mohli slúžiť aj po smrti.

SkryťVypnúť reklamu

V európskej histórii sa obetovanie ľudí objavuje napríklad v období honov na čarodejnice. Ženy a dievčatá obvinené z bosoráctva, ktoré upálili na hranici, mali slúžiť ako výstraha pre ostatné pohanky, ktoré svojimi činmi ohrozovali kresťanstvo.

Obetovanie ľudí bolo v dávnych dobách rozšírené takmer vo všetkých civilizáciách a každá z nich sa na organizované zabíjanie ľudí našla svoje dôvody. Vždy platilo, že najdôležitejšie je zabiť jednotlivca pre dobro celej spoločnosti.

Je však možné, že panovníci a vysokopostavení jedinci mali z ľudských obetí ešte jednu výhodu. Naznačuje to nová štúdia uverejnená v žurnále Nature.

Kontrola a teror

Rituálne prinášanie obetí zrejme spôsobilo, že sa v starovekých civilizáciách vytvoril systém sociálnych tried, čo viedlo k neskoršiemu vytvoreniu kráľovstiev, monarchií a moderných politických štátov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46EE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu