ZURICH, BRATISLAVA. Budú to prvé "olympijské" hry svojho druhu. Kým na tých športových sa dohliada, aby moderné technológie a materiály nepridávali športovcom rýchlosť, silu a výhody nad súpermi, v tomto prípade to bude presne naopak.
Na Cybathlon, ktorý by sa mal konať v októbri tohto roka v Zurichu, sa chystá 80 tímov z celého sveta. Pod dohľadom vedcov, technológov a vývojárov budú súperiť v netradičných disciplínach, pri ktorých ukážu, ako vedia technologické náhrady a implantáty dosiahnuť pri práci súlad s ľudským telom.
Svoje schopnosti by mali predviesť robotické náhrady rúk, elektronické čipy stimulujúce svaly k pohybu a veľa ďalších náhrad pre tých, ktorí stratili moc nad niektorými časťami tela. Porota bude hodnotiť, do akej miery možno prostredníctvom múdrych náhrad upraviť kvalitu života tým, ktorí stratili dokonalú funkčnosť tela.
Pri olympiáde nepôjde iba o silu a časy, ale najmä o precízne ovládanie a súlad technológií s telom. Nie je vylúčené, že v niektorých prípadoch robotické náhrady dokážu spraviť viac, ako zdravá ruka či noha.
Podľa magazínu The Next Web ide o odvážny projekt, ktorí mnohí prirovnávajú s výzvam a súťažiam, ktoré pravidelne organizuje americká armádna organizácia DARPA.
Ďalšie kolo olympiády by sa po úspechu mohlo konať v Tokiu v roku 2020.