SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) sa podarilo získať informácie zo zašifrovaného iPhonu 5C, ktorý patril teroristovi zo San Bernardina.
Končí sa tým súdny spor s firmou Apple, ktorá nechcela otvoriť zadné vrátka svojich technológií.
Hrozba pre každého
Akým spôsobom sa podarilo bezpečnosť nalomiť, nie je známe. Podľa BBC v tom však môže mať významnú úlohu izraelská bezpečnostná firma Cellebrite, ktorá tvrdí, že vlastní nástroje a technológie potrebné pre rekonštrukciu dát.
Americký úrad chcel totiž zistiť, s akými osobami teroristi udržiavali kontakty. Mali tak identifikovať prípadnú bunku, ktorá by chystala ďalšie útoky.
Apple a technologické firmy sa však obávali, že spolupráca s vládou by mohla ohroziť bezpečnosť ich produktov.
Vládne agentúry by si mohli rozhodnutím tajných súdov pýtať prístup k ľubovoľným dátam. Špeciálne zadné dvierka by dokázali zneužívať i špionážne organizácie či hackeri.
"Apple verí, že ľudia v Spojených štátoch i po celom svete si zaslúžia ochranu svojich údajov," tvrdí technologická spoločnosť vo svojom stanovisku. "Obetovať jedno pre druhé vystavuje ľudí a krajiny väčšiemu riziku."
Ako to dokázali?
Apple sa teraz snaží zistiť, akým spôsobom sa podarilo k dátam pristúpiť. FBI detaily neuviedla, prípad však naštartoval spoločenskú diskusiu a obavy zo straty súkromia.
Ak existuje spôsob, ktorým možno do šifrovaných zariadení firmy Apple preniknúť, znamená to hrozbu pre všetkých majiteľov iPhonov či iPadov.
Úspech FBI znamená, že produkty spoločnosti obsahujú slabinu, ktorá umožňuje získavať informácie cudzími osobami. A i keď nešlo o najnovšie zo zariadení, znamená to, že kalifornská spoločnosť môže mať problém.
"Je jasné, že v tom operačnom systéme je bezpečnostná chyba," dodáva podľa magazínu CNET Joshua Rich z právnickej firmy McDonnell Boehnen Hulbert & Berghoff. "Apple sa teraz pokúsi ten problém nájsť a napraviť ho, pravdepodobne bez pomoci americkej vlády."