1. Operené primáty
Juan Masselo chcel pôvodne skúmať morské vtáky. Dnes patrí k malej skupine vedcov, ktorí sa venujú radu živočíchov, kde patria aj papagáje. Pre ich inteligenciu ich nazývajú okrídlené primáty. Okrem ľudí sú pravdepodobne jediné, ktoré vedia tancovať do rytmu hudby.
Čítajte viac na New York Times.
2. Roztápajú ľadovce
Klimatológ James Hansen varuje svetových lídrov, že nepríjemné následky globálneho otepľovania pocítime oveľa skôr, ako sme čakali. Vyzerá, že súčasťou akéhokoľvek riešenia budú musieť byť aj baktérie rodu Phormidesmis. Vytvárajú totiž čiastočky, ktoré roztápajú ľadovce.
3. Analýza ťahov
Víťazstvo programu AlphaGo nad svetovým šampiónom Li Se-dolom v hre go sa právom považuje za obrovský úspech umelej inteligencie. Softvér spravil počas piatich hier viacero kurióznych ťahov, ktoré by človeku nikdy nenapadli. Analýza však ukazuje, že sú to práve ľudia, ktorí môžu z jeho úspechu profitovať.
4. Zavádzajúce dáta
Existuje obrovské množstvo vtipov o blondínach a väčšinu z nich sme už všetci počuli. Aj bez vedcov však vieme, že farba vlasov nemá s inteligenciou nič spoločné. Ekonóm Jay Zagorsky sa napriek tomu pokúsil mýty o blondínach vyvrátiť a na prvý pohľad uspel. Jeho dáta však môžu byť rovnako zavádzajúce ako stereotypy.
5. Veľké nosy
Jednou z funkcií ľudského nosa je upravovať teplotu vzduchu, ktorý nám prúdi do pľúc. Oproti iným primátom to však náš čuchový orgán nezvláda až tak účinne. Navyše aj príliš výrazne vyčnieva. Urobila to evolúcia úmyselne?