SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Championship Manager 5 - labutia pieseň klasiky

Futbalové manažéri sa v našej malej krajinke netešia príliš veľkej obľúbenosti, avšak vo Veľkej Británii trhajú rebríčky predajnosti, kde sa umiestňujú na prvých priečkach. Championship Manager bol najúspešnejší. Bol najpredávanejší. Bol najhrateľnejší. A

čo piaty diel?

O takýchto hrách sa píše trochu ťažšie ako o rôznych akciách, stratégiách. Tam môžete zaujať svojim ostrovtipom, prípadne zábavnou historkou. Lenže čo napíšete na podobnú hru? Nikto sa o ňu nehádal, nik nebol ochotný podliezať a potupne čistiť moje kožené čižmičky so sladkým úsmevom T.B. Na druhú stranu aspoň viem, že každý manažér skončí v tých správnych rukách. Keď mi náš pán šéfredaktor nenápadným hlasom spomenul, že vyšiel nový Championship Manager (CMň, v duchu som si povedal: "Ej bisťu, ty stará pornografia, ty vieš, čo je pre chlapa ako ja najlepšie!" a s leskom v očiach som si už predstavoval prebdené noci plné kalkulácií tých najvýhodnejších kombinácií hráčov.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže tak ako poriadne prepotené ponožky po náročnom tréningu nechutne páchnu, rovnako na mňa pôsobila aura okolo nového CM. Minulú sezónu sa totiž v oku nejedného fanúšika objavila slzička, keď došlo k rozvodu medzi mamičkou SI Games a oteckom Eidosom. Dnes už nikoho netrápi tento smutný rozchod, SI sa totiž presunuli pod krídla konzolovej Segy a pokojne si vydali Football Manager 2005. Využitie obrovskej databázy hráčov, ktorá SI zostala po rozvodovom konaní a skúseností, vyústili v jeden z najlepších futbalových manažérov. Dodnes táto hra tróni na mojom disku, každý deň ráno prednášam modlitbu nad obalom tohto skvostu a neprejde deň, kedy by som nemyslel na nežné mazlenie sa s touto kráskou.

Ako istotne všetci dobre vieme, chlap bez ženy dlho nevydrží a preto si Eidos našiel novú družku, ktorú síce nikto nepoznal, ale o to mohla viac zaujať. Názov Beautiful Game Studios (BGS) síce znie pekne priteplene, ale keďže sme dobráci od kosti, dali sme novej krvi šancu. Románik medzi touto dvojicou zrejme nebude mať príliš dlhé trvanie a najnovší potomok vznikol po poriadne prasáckej súloži niekde v zastrčenej autobusovej zastávke, kde ešte straší plagát na koncert posledného koncertu Elánu. Z roku 2000. Za tejto teplej noci si Eidos príliš neužil, neskúsenosť BGS bola príliš viditeľná a preto sa rozhodol, že si svoje len odmaká a do minútky si pokojne ľahol vedľa rozhorúčenej partnerky a zaspal. Slečna BGS si mohla pripísať prvý krížik a hoci sa príliš nezapotila, odfukovanie partnera naplnilo jej očakávania. Veď dôležité je, že nové bejby bude mať známe meno, nikto si možno nepovšimne retardovaný pohľad, krívajúci chôdzu a riedke vlasy.

Skryť Vypnúť reklamu

            

Veľmi ťažko sa mi to píše, dokonca by som sa v opisnej časti mal venovať len charakteristike hry, ale nedokážem si pomôcť. Bastardík CM5 je tak pre mňa sklamaním roka a to je, prosím pekne, ešte len apríl. Všetky sado-maso gamesky ešte len prídu medzi nás a predvedú nám svoj štrbavý úsmev. A dôvod sklamania? To čo sa odfláknuť dalo, to je tu odfláknuté, CM5 mi skôr pripomína freewarové produkty. Isteže sa môžeme potešiť pohľadom na 26 ligových krajín, ale podobný počet má už i akčný Total Club Manager 2005 od EA! Súpisky mužstiev patria medzi klady celej hry, čo sa však nedá povedať o vlastnostiach niektorých hráčov. Na výber máte klasické hodnotenie 1-20 a moderné 1-99, ale čísla nehrajú dôležitú úlohu. Mne pripadalo nové hodnotenie hráčov neprehľadnejšie a ťažšie postrehnete rozdiely medzi jednotlivými futbalistami. Vlastností je habadej a sú rozdelené na štyri základné triedy: technika, inteligencia, fyzické predpoklady a temperament. Pozerá sa na to pekne, všetko je prehľadné, ale vopred vám radím, nastavte si stupnicu od 1 po 20, inak sa v hore čísel stratíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako správny recenzent som sa rozhodol, že začnem pekne so slabším mančaftom a keďže CM5 nedisponuje slovenskou ligou, moje rozhodnutie padlo na druhú najvyššiu českú súťaž, kde som sa upísal Viktorke Žižkov. Na úvod možno menej náročná úloha, ale chcel som sa trochu oťukať a získať aké také skúsenosti s jedným z kvalitnejších mužstiev druhej ligy. Na začiatku sezóny som si chcel pozorne pozrieť celé mužstvo a jeho kvality, lenže ma dostala pekná rana do rozkroku. ŽIADNY HRÁČ nemá svoju históriu!!! Tak toto je to propagované zachovanie kladov CM série? No nič, pol hviezdičky ide automaticky dole. Aby som nespravil veľký guláš vo výbere základnej jedenástky, rozhodol som sa na prípravné zápasy nechať nomináciu na počítač. Aké bolo moje prekvapenie, keď sa computer bez väčších problémov rozhodol nacápať ľavého útočného záložníka na pozíciu defenzívneho midfieldera a hrotový útočník si našiel svoje miesto na pozícii tvorcu hry. Nerozoznanie preferovanej strany hráča je tiež pekná podpásovka. Tak som niektorých hráčov prehodil na správnu pozíciu, niektorých vymenil a ďalšie moje kroky smerovali na transfer market. Posilnenie mužstva mladou krvou a skúsenými harcovníkmi bolo mojim hlavným cieľom. Až príliš ľahko sa mi podarilo získať niekoľko nádejných českých hviezd a teraz sa podržte – na moju ponuku dokonca prikývol aj Roberto Baggio, ktorý bol momentálne bez zmluvy! Nepríjemné zistenie ľahkého získania hráčov bez podpísaného kontraktu ma už skutočne rozosmialo a postup do najvyššej ligy nebol až taký problém.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodol som sa skúsiť šťastie v inom klube a z číreho amoku som si dal ponuku do škótskeho Dundee, ktorý skončil v strede tabuľky najvyššej škótskej súťaže – teda dosť kvalitnej ligy, a predstavenstvo mužstva sa mi po týždni ozvalo, že som vítaný. To som už pozeral so slzami v očiach. To si zrejme niekto robí zo mňa peknú prdel. Nie, že by som neveril v svoje schopnosti, ale nezdalo sa mi najperspektívnejšie angažovať neznámeho manažéra z menšej krajiny do tak kvalitného celku. Nič to, aspoň sa budem môcť ukázať, lenže Dundee má len priemerné ciele, na prestupy uvoľnilo len skromnú almužnu a po polovičke sezóny som sa rozhodol zbaliť kufre a začať v amatérskom Forest Green Rovers v konferenčnej anglickej súťaži (teda niečo ako naše dedinské okopávanie). Hráči na najnižšej možnej úrovni, takmer žiadne zázemie – tu pomôže len mladá krv a podpísal som zmluvy s voľnými mladými playermi, ktorý by sa uplatnili hoci aj v spomínanom Dundee ako náhradníci a tí mi vybojovali v pohode postup, keď neprehrali žiaden z 21 jarných zápasov!

Skryť Vypnúť reklamu

Už možno chápete, prečo tento text píšem so vztýčeným prostredníčkom a úvodné zdrbávanie má svoj zmysel. Je to príliš jednoduché! Mnoho neznámych hráčov dosahuje rovnaké výsledky ako hviezdy zelených trávnikov, pričom tie sú pekne trápne a nepodávajú výkony hodné svojho platu. Nebolo nič prekvapujúce, keď som v zostave Realu nenašiel ani na lavičke náhradníkov Beckhema, Figa, Raula a Carlosa! Mnoho mužstiev nevyužíva naplno svoj potenciál. Po tomto pekelnom zistení ma už vôbec neprekvapilo vopred avizované ukončenie kariéry (retired) 19-ročnej hviezdy alebo ochotné predávanie kľúčových hráčov tímu za vopred určenú sumu. Takmer žiadne vyjednávanie, žiadne príplatky, bojovanie viacerých klubov o hviezdu. Nič. Vaši hráči budú spokojne ceriť zuby, ak dostanú prachy a vôbec ich neserie, že nehrávajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz si povieme pár slov aj k samotnému zápasu, ale keďže som jedno vulgárnejšie slovíčko už v recenzii použil, nechcem vyzerať pred čitateľmi ako demoralizujúca sviňa. Ono to však ide dosť ťažko. Mňa totiž dokáže dosť rozhodiť, ak prehrám zápas 0:2, pričom na bránu vyšlú moji hráči 28 striel, mimo 24. Súper si trafí bránu štyrikrát a teší sa z peknej výhry. Chcete ďalší príklad? Na výkon zrejme nemá žiadny vplyv vylúčenie. Keď som hral presilovku o dvoch hráčov a podpriemerný súper mi dal z jedinej strely na bránu v závere zápasu gól, musel som jednoducho niečo vykonať a keďže boli najbližšie laboratórne práce, môžem ich teraz veselo prepisovať. Pretrhnuté na polovicu mi ich nechcel žiaden cvičiaci zobrať. Podivné výsledky, dosť často neodrážajúce dianie na ihrisku, je príjemná vec, ak máte vyložene slabé mužstvo a podarí sa vám náhodne vyhrať. Opačný prípad však len zbytočne zvyšuje môj tlak a zrejme budem prvý hráč, ktorého porazilo pri futbalovom manažéri.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas zápasu sa môžete kochať pohľadom na 2D ihrisko s guličkami (hráči), meniť taktiku, pozorovať výkony hlavných hrdinov. Teda všetko, čo už dávno berieme ako štandard. Rovnaké možnosti máte aj v teoretickej príprave mužstva, rôzne druhy tréningov, porovnávanie hráčov, používanie filtrov, sledovanie súčasnej formy a mnoho ďalších príjemných vecí. Lenže ak niekto pohnojí vyššie uvedené veci, nenadchne ma ani super vec – počas počítania výsledkov alebo ak chcete prechodu do nasledujúceho dňa, môžete robiť akúkoľvek inú činnosť. Vyberať vhodnú jedenástku hráčov, zisťovanie sily súpera, hľadanie ďalších posíl atď. Navyše je nahrávanie pri rozumnom výbere líg oveľa rýchlejšie ako pri Football Manager 2005. To je skutočné plus, ale i počas krátkych loadingov som sa nudil, všetko dôležité naordinujete mužstvu na začiatku sezóny a až na menšie zmeny v kádri netreba nič meniť! Je to teda pekná možnosť sledovať všetky možné blbiny, ale zbytočná, keďže tu nie je čo sledovať.

Skryť Vypnúť reklamu

          

GRAFIKA 6 / 10
Celé prostredie je vytvorené formou tabuliek a priebeh zápasu sledujete v textových správach. Z troch rôznych skinov rozhodne chrochtať blahom nebudem, ale celkový výzor by nemal nikoho odradiť. Rôzne fonty sú väčšinou čitateľné, možnosť spustenia hry v okne je dnes samozrejmosť a menenie rôznych pozadí je pekné spestrenie. Na backgroundoch vidíme raz červenú kartu v rukách rozhodcu, umelé osvetlenie, umelé sedadlá alebo len čiary na ihrisku. Žiadny známy hráč, nič konkrétne.

INTERFACE 6 / 10
Hlavné menu sa presunulo do spodnej časti obrazovky a všetky dôležité činnosti môžete voliť z roletovo vysúvaných položiek. Chvíľu budete tápať, ale po čase si zvyknete. Po hlavnej voľbe sa zobrazia ďalšie možné činnosti v hornej časti menu, ktoré ešte býva rozdelené na menu nad zobrazením názvu klubu a momentálneho umiestnenia v lige a ďalšie je pod názvom klubu. Máte v tom chaos? Určite za to môžu aj moje nemotorné vysvetlenia, ale celkový dizajn na mňa pôsobil ako vytvorený systémom random.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 4 / 10
Ak by som mal hodnotenie zhrnúť do jednoduchej vety, znela by asi: "Je to nuda". A túto vlastnosť z duše nenávidím nielen pri niektorých hrách, ale i u ľudí. Môj čas je drahocenný a tých pár strávených hodín s CM5 ma dokonale uspávalo. Stačí nakúpiť lacných, ale kvalitných hráčov a pozitívne výsledky sa začnú pomaličky rodiť. Občas kúpite vychádzajúcu hviezdu za ťažké prachy, nepotrebnú zberbu predáte, ale väčšinu času len klikáte na kolónku continue game, aby ste zhliadli ďalší super výsledok (práve hrám CM na pozadí a práve sa skončil zápas mojou výhrou 7:4... ehm, stále sme pri futbale, vážení priatelia). Príliš akčné a jednoduché.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje. Aj tak by to nik nehral.

ZVUKOVÉ EFEKTY
Dajú sa v hre zapnúť, mňa však krik divákov príliš nezaujíma, preto je hodnotenie tejto položky zbytočné.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA
Platí rovnaká veta ako vyššie a keďže sem musím niečo napísať, už vopred určite tušíte, že to nebude nič duchaplné. Minule som riešil kadenie psíkov pod okná mojej izby a dnes si zoberieme na paškál pani bufetárku na internáte Mladosť. Ak by ste nevenovali porciovaniu ňou nakrájanej salámy dômyselný pohľad, prišli ste o kruté zistenie. Keď vloží salámu do stroja na rezanie plátkov, jednotlivé krúžalky berie rukou, vloží ich do vidličky a pod rúškom slušnosti vidlicou položí produkt na papier. Svinstvo, kto vie, kde sa tou rukou predtým škriabala. Po upozornení len blbo pozerá, ale holt, každý sme nejaký. Ja som vám vravel, že hodnotenie hudby nebude nijak duchaplné.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 3 / 10
Ako som už spomínal, všetko je to príliš zjednodušené. Vypočítavanie výsledkov býva podivné, ale zrejme som mal len ja príliš nešikovných hráčov a všetky strely jemne nakopávali do brankárovho náručia. Pre nováčikov bude možno CM5 vhodná voľba, ale s týmto produktom nezískajú poriadny pohľad na prácu manažéra.

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Dokopy som zrejme nič nenapísal, ale hlavná myšlienka sa vám dúfam vryla do pamäte. Championship Manager BOL najlepší. Momentálne mi pripomína štyridsať ročnú sociálnu pracovníčku, snažiacu sa vykonávať svoje remeslo ako za mlada. Príjemný make-up na prvý pohľad zakryje nedostatky, ale keď k nej prikročíte, páchne jej z úst, prednosti má až po kolená a hlavne sa z postaršej dámy vykľuje chlap. Áno, to býva šok. Rovnako na mňa pôsobí Championship Manager 5. Tých pár prašivých mega na disku mi za to nestojí a už sa teším ako sa tohto obrovského sklamania zbavím. Nedajte na hype okolo hry, skutočnosť je diametrálne odlišná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 4. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 5. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 638
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 315
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 356
 4. Aká je chémia vôní 10 134
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 331
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 703
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 669
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 163
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 650