Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Misiu sondy Dawn už takmer od začiatku sprevádza záhada svetelných škvŕn trpasličej planéty Ceres. Sonda sa v súčasnosti nachádza 385 kilometrov nad jej povrchom, čiže krúži nižšie ako Medzinárodná vesmírna stanica okolo Zeme.
V najnovšej várke dát zverejnila NASA aj zatiaľ najpodrobnejšie zábery kráteru Occator, v ktorom sa nachádzajú najjasnejšie miesta na Cerese. V strede 92 kilometrov širokej priehlbiny si vedci teraz všimli aj lesklý kupolovitý kopec. Na jeho vrchu aj v jeho okolí sú rôzne trhliny, ktoré naznačujú geologickú aktivitu Ceresu v nedávnej minulosti.
"Pred intenzívnym pozorovaním vyzeral kráter Occator ako jedna veľká lesklá plocha, teraz vidíme komplexné črty, ktoré nám dávajú nové záhady na preskúmanie," hovorí v tlačovom vyhlásení NASA planetárny vedec tímu Dawn Ralf Jaumann.

Pôvod škvŕn je síce stále neznámy, najpravdepodobnejšia hypotéza však tvrdí, že ide o nánosy solí. Kedysi boli súčasťou podpovrchovej vrstvy vodného ľadu. Keď ju odkryl náraz meteoritu, voda sa vyparila a zostala len soľ, konkrétne síran horečnatý.
Túto hypotézu potvrdzuje aj nový nález vodného ľadu v kráteri Oxo. Povrch Ceresu je väčšinou príliš teplý, aby sa na ňom voda udržala, nález sa však nachádza v chladnom tieni.
Podpovrchová vrstva Ceresu však nemá všade rovnaké zloženie. Ukazuje to záber kráteru Haulani vo falošných farbách. Vedci ho získali pomocou spektrometra viditeľného a infračerveného svetla, ktorý ukazuje, ako sa rôzne vlnové dĺžky odrážajú od minerálov na povrchu.
