SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Väčšina planét našej slnečnej sústavy má približne kruhovú obežnú dráhu. Niektoré exoplanéty však obiehajú po eliptických orbitách, ktoré astronómovia označujú za excentrické.
Najzvláštnejšiu obežnú dráhu vytvára podľa výskumníkov z univerzity v San Franciscu exoplanéta HD 20782. Svoje pozorovanie zverejnili v žurnále The Astrophysical Journal.
Vzdialenosť medzi našou planétou a Slnkom je približne 149 miliónov kilometrov. Obežná dráha HD 20782 však dosahuje tvar sploštenej elipsy. Znamená to, že v najvzdialenejšom bode je 2,5-krát ďalej od svojej hviezdy ako Zem od Slnka. V najbližšom bode je to však iba šesť stotín tejto vzdialenosti.
"Planéta má podobnú hmotnosť ako Jupiter, no okolo svojej hviezdy sa pohybuje ako kométa," zdôraznil v tlačovej správe univerzity vedúci autor štúdie Stephen Kane.
Jeho tímu sa podarilo zachytiť záblesk svetla, ktoré odrazila atmosféra planéty. Pre astronómov to môže byť skvelá príležitosť na pozorovanie správania atmosféry na telese, ktoré prechádza extrémne blízko popri materskej hviezde.
Zároveň sa vedci pokúsia zistiť, čo spôsobilo excentrickú obežnú dráhu planéty Príčinou mohla byť zrážka s inou planétou alebo gravitačný ťah prechádzajúcej hviezdy.
