BRATISLAVA. V roku 1902 prijal americký prezident Theodore Roosevelt pozvanie od guvernéra štátu Mississippi na výnimočný lov – korisťou mal byť baribal louisianský. Po dlhej únavnej naháňačke dostal česť zabiť úbohé stvorenie priviazané o strom. Odmietol.
Pomenovali po ňom potom najobľúbenejšiu detskú hračku, ale svojím činom tiež odštartoval záujem o záchranu ohrozeného medveďa na tomto území. Záchranu, ktorá sa teraz po 24 rokoch oficiálne skončila.
Obeť lovu
Baribal louisianský, symbol americkej južanskej divočiny, sa na zoznam ohrozených živočíchov dostal až 90 rokov po slávnom love Theodora Roosevelta. V tom čase ich v lesoch bolo už len asi stopäťdesiat, informuje americké ministerstvo vnútra v tlačovej správe.
Dnes sa ich po lesoch na juhu USA prechádza niečo medzi 500 až 750. Pred popularizáciou lovu ich však v tejto oblasti žilo až 80-tisíc. Zo zoznamu ohrozených druhov ich už napriek tomu odstránili. Lov baribala louisianskeho je však stále trestným činom.
Za ich záchranou stojí úspešná spolupráca medzi štátom, súkromnými vlastníkmi pozemkov, ochranárskych skupín aj univerzít. Pomáhali spoločne obnovovať a ochraňovať medvedie stanovištia v lesoch a popri riekach na takmer 304-tisíc hektároch obývateľnej pôdy.

Plyšový macko
„Baribal louisiansky je ďalším príbehom o úspechu,“ povedala podľa denníku Washington Post ministerka vnútra Sally Jewellová. „Prezident Theodore Roosevelt by si naozaj užíval dôvod, prečo sme sa tu dnes zišli.“
Keď Roosevelt odmietol zabiť medveďa, stalo sa to mediálnou senzáciou. Karikatúra, ktorú vtedy uverejnil denník Washington Post, inšpirovala jedného predajcu k novému menu pre plyšového macíka – Teddy.
Príbeh medveďa z roku 1902 však neskončil úplne šťastne. Nakoniec ho aj tak zabili. Vyzerá však, že tomuto poddruhu dnes svitá na lepšie časy a jeho počty v južných amerických lesoch budú len narastať.