WASHINGTON, BRATISLAVA. Postavíte sa k oknu aby ste nazreli na ulicu a jeho mliečny zákal z nenazdania zmizne. Opona súkromia sa otvorí ako odtiahnutá záclona bez toho, aby ste museli čokoľvek spraviť. Odstúpite späť a mliečny závoj zahalí okennú tabuľu.
Takúto technológiu prichystali pre okná budúcnosti akademici z Harvardovej univerzity. Využili pri tom plastovú fóliu, ktorá mení svoje optické vlastnosti. V pokojnom stave je priehľadná ako sklo, pri prechode elektrického napätia sa mení na biely rozptýlený filter.
Zmenu optických vlastností dosiahli podľa magazínu Business Wire zmenou povrchu materiálu. Prúd, ktorý preteká cez neviditeľné strieborné nanovodiče spôsobuje nepravidelné zmrštenie plastu. Hladký film sa v priebehu sekundy zmení na nepravidelne zvlnený s extrémne jemnou štruktúrou.
Je to rovnaké, ako keď sa priehľadný ľad na rybníku pod ryhami korčúľ zmení na biely, cez ktorý nevidíte nadol. V tomto prípade však možno zmeny priehľadnosti donekonečna upravovať a určovať aj ich intenzitu.
Prednosťou technológie sú nízke výrobné náklady. Fólie sa priemyselne vyrábajú vo veľkých roliach, vrstvu nanovodičov možno nanášať striekaním. Ak sa takáto membrána vloží medzi dve sklené výplne do okna, po pripojení elektroniky môže nadobudnúť nové vlastnosti.
Viaceré firmy už podobné sklá v minulosti predstavili. Vždy však používali materiály, ktoré menili optické vlastnosti pri elektro-chemickej reakcii. Boli drahé a menili farebné spektrum do modra. V tomto prípade prebieha všetko mechanicky a výroba fólie nie je drahá ani náročná.