MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Poviete magickú formulku, spýtate sa mobilu na počasie a v priebehu sekúnd viete, či si máte vziať klobúk alebo ho necháte doma na vešiaku. Všetko je fajn, ale hlasový asistent funguje iba vtedy, ak má spojenie s internetom.
Algoritmy na rozoznávanie reči sú náročné, takže namiesto toho aby sa slovám snažil porozumieť mobil, odošle nahrávku na vzdialené servery, ktoré mu pošlú namiesto hlasu písmenká. Zvyšok už obslúži mobil samotný.
Google sa podľa magazínu Business Insider blíži k míľniku, ktorý môže celú technológiu zmeniť. Úspešne sa mu podarilo skomprimovať technológiu do formátu, ktorý si vystačí s kapacitou a výpočtovými možnosťami mobilov. To, čo riešili výkonné servery, čoskoro obslúžia mobily samotné. Všetko bez zvýšených nárokov na operačnú pamäť a výkon procesora.
Prvé skúšky naznačujú, že prínosom je vyššia rýchlosť rozoznávania. Na smartfóne Google Nexus 5 dosiahli vývojári rozoznávanie reči za sedminu času ako pri internetovom zázemí. Využívali pri tom systém, ktorý trénujú na troch miliónoch anonymných hlasových vzoriek služby.
Do budúcnosti to môže znamenať, že hlasový asistent môže zmeniť svoje poslanie. Namiesto toho, aby sme ho žiadali o hľadanie informácií na internete, budeme ním riadiť elektroniku okolo seba. Spýtame sa televízie na večerný program, auto nám na dopyt vysvetlí trasu a možno aj chladnička vytlačí lístok na ktorom bude nákupný zoznam, ktorý sme jej diktovali po častiach v priebehu týždňa.