LONDÝN, BRATISLAVA. Briti sa od budúceho roka začnú na diaľniciach stretávať s automobilmi, ktoré namiesto vodičov riadia počítače. V priebehu troch rokov by sa mali dostať aj na bežné cesty križujúce krajinu.
Vláda začína pracovať na legislatíve, ktorá umožňuje prevádzku nového druhu vozidiel. Chce odbúrať všetky zábrany, ktoré brzdia univerzity, firmy a vývojárov v ich postupe pri práci. Kým mnohí majú za sebou ukončené skúšky v uzavretých oblastiach a na cvičiskách, informácie z bežnej premávky im pre ďalšie zdokonaľovanie chýbajú.
Úrady chcú celé odvetvie autonómneho riadenia posunúť vpred, nie však na úkor bezpečnosti. Preto pracujú na pravidlách, ktoré zaistia zodpovednosť aj priestor pre ďalší vývoj. Sú presvedčené o tom, že prístup na cesty priláka firmy, ktoré by mohli dať ľuďom prácu.
V súčasnosti má podľa agentúry Reuters svetový trh s autonómnymi technológiami pre vozidlá hodnotu 900 miliárd libier a neustále sa rozrastá. Začal to Google v ústretovej Kalifornii, ktorý získal oproti ostatným výrazný náskok. Teraz sa viaceré krajiny snažia podporiť svoje firmy a akademikov, aby dobehli zameškaný načas.
Britské univerzity pracujú na niekoľkých projektoch, kus práce spravili aj automobilky. Analytici očakávajú, že autonómne vozidlá by pomohli riešiť problémy s preťaženými cestnými sieťami. Z vlastníctva vozidla by sa mohla stať časom prepravná služba.