MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Je to právo, ktoré prináleží každému občanovi Európskej Únie. Ak vás čosi na internete haní, môžete uplatniť právo zabudnutia. Hoci to vaše skutky nevymaže, nadobro sa vytratia z výsledkov, ktoré ponúkajú internetové vyhľadávače.
Google sa doteraz nepodriadil pravidlám naplno. Hoci žiadostiam vyhovel, vo výsledkoch vyhľadávaní sporné stránky nezobrazoval iba vtedy, ak ste použili vyhľadávač s niektorou z európskych koncoviek. Takže ak vás google.sk nezradil, mohol tak spraviť google.com.
Po novom bude Google dôslednejší a podľa magazínu Digital Trends si preverí, odkiaľ používateľ k vyhľadávaču pristupuje. Bez ohľadu na to, cez ktorú jazykovú mutáciu vyhľadávanie spustí, výsledky budú filtrované.
Google nie je pri identifikácii odkázaný iba na IP adresy. Lokačné informácie zbiera cez používateľské účty nielen na počítačoch, ale aj mobiloch. Môže sa tak s vysokou presnosťou dozvedieť, či ste Európan alebo nie.
Naďalej však výsledky zostanú bez filtrovania pre tých, čo používajú služby Google za hranicami EÚ. Tým zobrazí i tie výsledky, ktoré by ste neradi na verejnosti prezentovali. Za hranicami na neho európske pravidlá neplatia.
Google – hoci s nevôľou – sa snaží pravidlám podriadiť. V súčasnosti čelí viacerým sporom, ktoré sú závažnejšie ako samotná ochrana autorských práv. Na filtrovaní firma pracuje od mája 2014.