BRATISLAVA. Keď šéf Valve Gabe Newell pred štyrmi rokmi označil Windows 8 ako katastrofu pre svet počítačov, tak ho málokto bral vážne. No s poslednými krokmi a rozhodnutiami v Microsofte sú jeho slová čoraz aktuálnejšie.
Univerzálna platforma
Universal Windows Platform má pomôcť vývojárom v tvorbe aplikácií pre rôzne skupiny produktov – od smartfónov cez tablety, notebooky až po IoT zariadenia. Vývojár tak vytvorí základnú verziu svojej aplikácie a následne ju jednoducho upraví na ďalšie zariadenia.
Základná idea jednotnej platformy nie je zlá, keďže Microsoft chce profitovať z lukratívneho trhu aplikácií a počítačových hier. Tie plánuje predávať hlavne vo svojom obchode a z každej predanej kópie si ponechá 30 percent ceny.
Navyše, v jeho predstave sú všetky hry univerzálne, čo znamená menej problémov pre vývojárov a kompatibilitu od tabletu, cez herný počítač až po konzolu Xbox One. Až potiaľto je všetko v poriadku a bez výhrad.
Vo Windows Obchode sa už objavili prvé AAA herné tituly vrátane nového Tomb Raider a postupne sa začínajú odhaľovať prvé problémy celého konceptu Universal Windows Platform (UWP), ktoré nepotešia hlavne hráčov.
TIP: Pozrite si odborné recenzie a ceny na Xbox herné konzoly.

Nie všetko funguje
Server How-To Geek zverejnil porovnanie dvoch verzií tejto hry – jednu z Windows Obchodu a druhú zo Steamu. Rozdiely sú veľké, pričom v prípade jednoduchých hier typu Candy Crush by nikoho netrápili. Tomb Raider je ale jednou z najlepších hier posledných mesiacov a na svoj beh potrebuje aj poriadny hardvér.
Hráč, ktorý si hru zakúpi v obchode od Microsoftu, bude ukrátený o niekoľko technických vymožeností. Hra nepodporovala systémy s dvoma grafickými kartami v režime SLI alebo CrossFire a mala napevno zapnutú vertikálnu synchronizáciu. Obmedzenia, za ktoré nemôžu vývojári, ale priamo Microsoft.
Vďaka nim vám bude zbytočný drahý monitor podporujúci nVidia G-Sync alebo AMD FreeSync. Hra navyše nikdy nepobeží v režime celej obrazovky, ale len v okne bez okrajov. Nebudete si z nej môcť jednoducho nahrať video, použiť Steam ovládač a na klávesnici a myši si nepriradíte tlačidlám špeciálne akcie.
Obmedzenia sú z pohľadu náročného hráča a youtubera obrovské, keďže v zásade zrušia všetky prémiové funkcie jeho drahého herného príslušenstva.
Nevedno, či ich Microsoft v dohľadnej dobe odstráni, spôsobuje ich totiž aplikačná nadstavba.
Zabudnite na úpravy
Predstava Microsoftu s jeho UWP platformou dáva zmysel pri bežných, nenáročných aplikáciách. Tie môžu ťažiť z jednotnej politiky a rôzne obmedzenia ich urobia bezpečnejšími.
Pri hrách sa ale celá snaha Microsoftu obracia priamo proti nemu. Počítačoví hráči si zvykli na možnosti rôznych úprav, mnohí stále fungujú na Windows 7 a kupujú si drahý hardvér práve kvôli jeho pridanej hodnote v podobe prémiových funkcií.
Hra zakúpená cez obchod Windows je nedotknuteľná. Keď si otvoríte ovládací nástroj k vašej grafickej karte, môžete množstvo grafických funkcií globálne zmeniť bez ohľadu na konkrétnu hru. UWP nič také nedovoľuje, hra nemá ani len klasický .exe súbor, čo automaticky odstavuje rôzne aplikácie a utility tretích strán, ako je Fraps alebo RivaTuner.
Microsoft nemyslí ani na konkurenčné platformy. Ak si dnes kúpite hru cez služby Steam, GOG alebo Origin, tak za svoje peniaze získate verzie pre všetky podporované platformy. To znamená, že ak vývojár vytvoril aj verziu pre Linux alebo Mac OS X, máte ju zadarmo k dispozícii.
Ako správne poznamenal server PCGamer, počet rozšírení pre Skyrim v Steam workshope presiahol hranicu 27-tisíc a hráči spolu s vývojárom majú jasnú predstavu, že obmedzenie rozšírení je pre UWP veľký problém.
Vývojári môžu ignorovať UWP, len ak nebudú chcieť využívať nové funkcie. Tie si totiž Microsoft výhradne zviazal s novou platformou a pre klasické, dnes používané Win32 API, ich už neprinesie.
Microsoft sa nepoučil
Služba sa volala Games for Windows Live a bola tŕňom v oku väčšiny hráčov. Neužitočná a zbytočne problémová. Na jej začiatkoch nebolo Slovensko podporované, a tak, ak ste si kúpili hru, kde bola integrovaná, museli ste pri tvorbe účtu klamať pri krajine pôvodu. V opačnom prípade ste sa nezahrali.
Microsoft sa jej nakoniec vzdal a stala sa z nej časovaná bomba pre všetky staršie hry. Skúste si vo Windows 10 nainštalovať napríklad Dirt 2, pri prvom spustení vám systém oznámi, že aplikácia Games for Windows Live s ním nie je kompatibilná.
UWP je ešte len na začiatku svojej existencie a už ho kritizujú nielen hráči, ale aj herní vývojári. Po veľkej vlne kritiky, ktorú spustil Tim Sweeney, sa na Twitteri situáciu snažili zachrániť zamestnanci Microsoftu. Ich všeobecné vyhlásenia o otvorenosti systému ale nevyvracajú spomínané problémy.
Firma má teraz dve možnosti. Buď si pôjde tvrdo za svojim cieľom a prakticky pochová herné počítače tak, ako ich poznáme, alebo začne počúvať svojich zákazníkov. V prvom prípade sa PC platforma priblíži k Xboxu a Microsoft získa nad ňou väčšiu kontrolu.
Zároveň tým ale vylúči z hry rôzne aplikácie využívané hráčskou komunitou. Obľúbili ste si GeForce Experience vďaka dobrej integrácii Twitch a automatickej úprave nastavení každej hry na základe konfigurácie vášho počítača? Smola, hry zakúpené cez Windows Obchod sú nedotknuteľné.
Počítač nie je Xbox a snaha Microsoftu môže nakoniec skončiť fiaskom, keďže hráči budú proti tomu, aby si firma spravila z ich počítača ďalšiu hernú konzolu. Uvidíme, ako dopadne prvá lastovička v podobe hry Quantum Break. Tá bude na PC platforme distribuovaná výhradne cez Windows Obchod a bude obsahovať všetky spomínané obmedzenia.