SANTA CLARA, BRATISLAVA. Ak sa svojho mobilu spýtate koľko je hodín, bez váhania vám odpovie. Akonáhle však položíte zložitejšiu otázku, nepochopí čo od neho chcete. Zlyháva Siri, Cortana Google Now i Alexa. Presvedčil sa o tom každý fanúšik technológií.
Všetci hlasoví asistenti v mobiloch dosiaľ pracovali s pevne naprogramovanými konštrukciami. Poznajú typy a formáty otázok, ku ktorým majú vypracované postupy pre odpoveď. Hoci ich vývojári zdokonaľujú, technológie sú priveľmi obmedzené.
Je múdrejší, než ostatní
Hound je však iný. Namiesto toho, aby digitalizoval slovo po slove a následne sa spýtal na odpoveď niektorého z vyhľadávačov, snaží sa s dátami pracovať priebežne. Nezaskočia ho ani zložité otázky s jasnou podstatou veci.
„Koľko obyvateľov a aké hlavné mesto majú Japonsko a Čína, aká je ich plocha v štvorcových míľach a kilometroch, a povedz mi aj koľko ľudí žije v Indii a aké je smerovacie číslo Nemecka, Francúzska a Talianska,“ pýta sa podľa magazínu Tech Insider Keyvan Mohajer, ktorý vôbec nekrotí tempo svojejreči.
Výsledky prichádzajú okamžite, hoci Siri a Google Now zlyhávajú už pri polovici vypovedaných slov. Hound je výsledkom 9-ročného vývoja firmy SoundHound Inc., ktorá začínala ako jednoduchý nástroj na identifikáciu skladieb. Teraz pracuje na omnoho zložitejších projektoch.
Vývojári by radi svojou technológiou nahradili v mobilných zariadeniach klávesnice a displeje pri úlohách, ktoré nežiadajú veľa používateľskej interakcie. Tak ako sa spýtate známeho či sekretárky na informáciu, ktorá má čo do činenia s faktami, tak Hound dokáže odpovedať s tým, že dáta si pohľadá cez vyhľadávače z verejných zdrojov.
Napodobňuje myslenie ľudí, vety spracúva priebežne
Jedného dňa bude hlasové ovládanie prirodzené – tvrdia vývojári. Záleží len na tom, do akej miery sa technológie podarí zdokonaliť. Ak nám zariadenia budú načúvať tak ako ľudia, nič nebude stáť v ceste k tomu, aby sme s nimi komunikovali odlišným spôsobom.
Hound sa snaží napodobovať myslenie človeka. Rozoznáva slovo po slove a okamžite hľadá informácie tak, aby pochopil i kontext viet. Ak sa ho spýtate, kedy vyjde slnko v dni, ktorý je dva dni pred Vianocami roku 2021, určí správny deň a potrebnú informáciu k nemu vyhľadá. Rozumie finančníckym otázkam, vie nadväzovať na predchádzajúce otázky. Znamená to, že každou novou vetou možno nadväzovať na balík informácií, ktorý vypadol z predchádzajúceho dopytu.
Kde sú najbližšie pizzérie? Ktoré z nich majú WiFi? Ktorá z nich je najlacnejšia? Hound pokračuje v hľadaní bez toho, aby pri každej vete potreboval všetky informácie. Vychádza z toho, čo ste sa pýtali v minulých otázkach.
Aplikácia je bezplatne dostupná pre platformy iOS a Android, slovenčinu v nej však zatiaľ nečakajte.