SME

Hľadanie mimozemšťanov pokračuje

Štúdia o planetárnych sústavách mimo Slnečnej sústavy poskytuje teoretickú podporu dosiaľ neúspešnému hľadaniu mimozemského života. Anglickí vedci tvrdia, že až polovica planetárnych systémov by mohla mať Zemi podobné, teda obývateľné planéty. Spoluautoro

Pri hľadaní mimozemského života netreba zabúdať, že môže mať nekonečne veľa podôb. Na snímke vidíme stromatolity z mexického jazera Poza Azul. Sú príbuznými baktérií, žijúcich na Zemi podľa niektorých odhadov už 3,7 miliardy rokov.

FOTO - REUTERS

m štúdie z aprílového čísla Astrophysical Journal je Barrie Jones, astronóm z Open University v Milton Keynes v Anglicku.

"Zvlášť nás zaujímala možnosť existencie 'Zemí' v obývateľnej zóne," povedal Jones pre internetové vydanie National Geographic. "Často sa o nej hovorí ako o Goldilockovej zóne, kde je teplota 'Zeme' vhodná na to, aby na jej povrchu bola tekutá voda, a teda aj prípadný život."

Jones s kolegami z Open University Nickom Sleepom a Davidom Underwoodom použili na mapovanie obývateľných zón počítačové modely 130 známych exoplanetárnych systémov (formácií hviezd a planét mimo Slnečnej sústavy).

Gravitácia medzi jednotlivými planétami hrá kľúčovú úlohu v tom, ako obiehajú okolo hviezdy. Napríklad gravitačné rušenie veľkých planét môže vytlačiť 'Zem' z obežnej dráhy, ktorá by bola inak vo vytúženej Goldilockovej zóne.

"Mnoho z doposiaľ objavených sústav má obrovské planéty práve pri obývateľnej zóne," povedal Jones.

S využitím počítačov na modelovanie vzdialených hviezd a ich planét zmapoval vedecký tím gravitačné "zóny ohrozenia", ktoré sú v okolí každej veľkej planéty. Menšie, Zemi podobné planéty, ktoré by obiehali v týchto zónach, by sa s obrovskou planétou zrazili alebo by boli vyvrhnuté do vzdialených chladných oblastí planetárneho systému. S použitím týchto kritérií tím vyhodnotil každý exoplanetárny systém.

"Ukázalo sa, že 'Zeme' by naozaj mohli existovať v Goldilockovej zóne mnohých sústav, ktoré už poznáme," povedal Jones. "Teraz zostáva zistiť, či tam naozaj sú."

Zatiaľ vedci nemajú technológiu, ktorá by takéto planéty zachytila. Môže trvať minimálne desať rokov, kým dokážu zanalyzovať ich atmosféru. Iba potom môžu určiť, či sú obývateľné. James F. Kasting z Pennsylvánskej štátnej univerzity, účastník projektu NASA/Jet Propulsion Laboratory Terrestrial Planet Finder C, povedal: "Osobne si myslím, že sústavy, ktoré pozorujeme dnes, nie sú najlepšími kandidátmi na Zemi podobné planéty."

(der)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu