SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Je to prvý prípad, pri ktorom samojazdiace auto firmy Google spôsobilo dopravnú kolíziu nesprávnym rozhodnutím softvéru. Dostalo sa do kontaktu s obiehajúcim autobusom, nik však nebol zranený.
Obaja zlyhali
Testovacie vozidlo Lexus RX450h podľa BBC zastavilo na trojprúdovke v Mountain View pred prekážkou. V jazdnom pruhu prekážali vrecia s pieskom. Autopilot pre bezpečnosť zastal a vyčkal, kým ho niekoľko vozidiel obehlo.
Keď sa rozhodol dať do pohybu a obísť prekážku, pri rýchlosti 3 km/h bokom zachytil obiehajúci autobus, ktorý sa pohyboval rýchlosťou 15 km/h. Softvér očakával, že blížiaci sa autobus mu umožní prekážku obísť.
To isté si myslel zo skúsenosti vodič, ktorý v tom čase dozeral na automat za volantom a ponechal jeho rozhodnutie bez zásahu. Obaja sa však zmýlili, výsledkom bola dopravná kolízia. Prepravná firma nahradila autobus druhým, pasažieri si presadli do náhradnej linky.
Google má za sebou simulácie a upravil softvér tak, aby sa v podobných situáciách správal opatrnejšie. Ponaučením je, že veľké vozidlá nemusia byť v premávke zdvorilejšie ako malé automobily.
Ľudia verzus technológie
Firma v mesačných intervaloch pre dopravné úrady v Kalifornii pripravuje výkazy, v ktorých je povinná informovať o každom drobnom zlyhaní. Štát chce mať kontrolu nad technológiami, ktoré sa pod dozorom skúsených vodičov testujú na cestách vo verejnej premávke.
Google má za sebou viacero incidentov, dosiaľ však boli vinníkmi vodiči druhých automobilov, alebo ľudia ktorí v čase nehody riadili vozidlá s vypnutým autopilotom. V júni minulého roka firma napríklad ohlásila 12 kolízií. V troch štvrtinách prípadov ktosi ťukol do zadného nárazníka Google auta stojaceho na križovatke.
V júli zasa 23 samojazdiacich áut na cestách vytabuľkovalo 14 dopravných nehôd, tentokrát však už drobné zranenia utrpeli traja ľudia sediaci v Google aute. I tentokrát do nich zozadu narazil iný vodič. Bol to prvý prípad, kedy sa pri dopravnej nehode s autopilotom zranili nejakí ľudia.