BRATISLAVA. Trvá extrémne krátko. Tak napokon dostal aj svoje označenie, rýchly rádioimpulz, takzvané FRB (fast radio burst). Vyzerá ako extrémna rádioanomália zo vzdialeného kozmu a trvá len pár milisekúnd.
Vedci však teraz vôbec po prvý raz určili pôvod jedného z takýchto rádiosignálov. Nachádza sa v galaxii vzdialenej šesť miliárd svetelných rokov a astronómovia sa domnievajú, že zdrojom je zrážka dvojice neutrónových hviezd. Tvrdia to vo svojej štúdii v magazíne Nature.
Niekoľko teleskopov
Dnes poznáme iba šestnásť prípadov takýchto FRB. Dôvodom je ich extrémne krátke trvanie, i keď sú veľmi výrazné - zväčšia ich odborníci nachádzajú pri skúmaní archívov.
Pri novom prípade to však fungovalo inak: signál zachytil rádioteleskop Parkes dňa 18. apríla minulého roku. Astronóm Evan Kkeane to vďaka emailu zistil a okamžite nasmeroval na oblohu výkonnejšie austrálske rádiozariadenie, ktoré pomohli zúžiť možné miesto pôvodu.
Následne sa pridal havajský viac než osemmetrový ďalekohľad Subaru, ktorý ešte presnejšie určil zdroj pulzu. Ukázalo sa, že sa nachádza v ďalekej a starej eliptickej galaxii, v ktorej sa už takmer nerodia nové hviezdy. Vedci sa domnievajú, že zdrojom je práve stret dvojice neutrónových hviezd.
„Celý výskumný odbor sa teraz mení z nejakej astrofyzikálnej kuriozity na potenciálny strednoprúdový výskum," vysvetľuje pre magazín Nature Duncan Lorimer z univerzity v Západnej Virgínii. „Jestvuje tú možnosť, že teraz budeme nachádzať podobné veci všade."
Tajomstvá hmoty
Exotické signály FRB môžu poslúžiť na lepšie skúmanie ďalekého kozmu. Ich podoba v sebe nesie informácie o prostredí, ktorým cestou od zdroja až k nám prechádzali. Polarizácia pulzov môže prezradiť nové údaje o magnetických poliach medzi galaxiami, dokážu však čosi povedať aj o mikrovlnnom pozadí a zložení samotného vesmíru.
Podobné pulzy môžu overiť rozloženie hmoty v kozme a povedať, ako vyzerá. Kozmológovia sa totiž domnievajú, že aj keď viditeľná hmota tvorí len asi štyri percentá nášho vesmíru, všetku ju nevidíme. Zachytený pulz však podľa Keanovho tímu naznačuje, že hmota v kozme nechýba.