SME

Najväčšia mapa Mliečnej cesty pomôže skúmať vznik hviezd

Detailnú galaktickú mapu trvalo vyrobiť takmer desať rokov.

Červené údaje na mape pochádzajú z teleskopu APEX, modré boli zachytené v kratších vlnových dĺžkach Spitzerovým vesmírnym ďalekohľadom od NASA. Slabšie červené štruktúry zaznamenal satelit Planck.Červené údaje na mape pochádzajú z teleskopu APEX, modré boli zachytené v kratších vlnových dĺžkach Spitzerovým vesmírnym ďalekohľadom od NASA. Slabšie červené štruktúry zaznamenal satelit Planck. (Zdroj: ESO / APEX / ATLASGAL CONSORTIUM / NASA / GLIMPSE CONSORTIUM / ESA / PLANCK)

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

BRATISLAVA. Je štyrikrát väčšia ako jej predchodcovia a vytvoriť ju trvalo takmer desať rokov. Detailne zobrazuje chladné oblasti v našej galaxii a vedcom pomôže pochopiť ako vznikajú hviezdy. Novú mapu Mliečnej cesty uverejnilo Európske južné observatórium (ESO).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mapa ATLASGAL je súčasťou misie s cieľom odhaliť ako Mliečna cesta funguje a z čoho sa skladá. V plnom rozlíšení si ju môžete pozrieť a priblížiť na stránke ESO.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvýkrát môžeme spočítať počet hviezdotvorných oblastí v strede našej galaxie,“ povedal pre CNN vedec z Európskeho južného observatória Carlos De Breuck. „Umožňuje nám to nájsť všetky tieto regióny a študovať ich vlastnosti, ako veľkosť plynových zhlukov, z ktorých sa tvoria hviezdy.“

Teleskop APEX na čilskej planine Llano de Chajnantor mapoval vesmír od júla 2007 do novembra 2010. Vedci získané dáta skombinovali s údajmi z NASA a ESA. Zistenia z analýzy zverejnili v januárovom vydaní časopisu Astronomy & Astrophysics.

Načítavam video...

DOI: 10.1051/0004-6361/201526639

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu