CUPERTINO, BRATISLAVA. Bez ohľadu na to, či ide o mediálny truc alebo starostlivú stratégiu, Apple pracuje na technológiách, ktoré dokonalejšie ochránia dáta v ich zariadeniach. Firma sa rozhodla zaplátať všetky doterajšie slabiny, ktoré by mohli viesť k neautorizovanému prístupu k súkromiu používateľov.
Podľa denníka The New York Times Apple odstráni všetky mechanizmy, ktoré ponechal servisným strediskám, aby mohli uskutočňovať opravy a aktualizáciu softvéru bez prístupových hesiel používateľov. Popri tom zvýši súčasnú úroveň zabezpečenia.
Firma sa už dávnejšie vzdala vlastného prístupu k používateľským dátam. Šifrovanie a prácu s dátami nastavila tak, aby všetko prechádzalo mimo jej pôsobnosti. Dáta patria používateľom a Apple si podľa vyhlásení na ne nerobí nijaký nárok.
Kým dosiaľ firmy riešili bezpečnosť iba vo vzťahu k hackerom a tvorcom vírusov, od chvíle keď Snowden odhalil pozadie fungovania vládnych agentúr, zmenili svoju stratégiu. Do svojich technológií a produktov začali pridávať prvky, ktoré bránia špehovaniu.
Ak sa firme Apple podarí posunúť priečku zabezpečenia o čosi vyššie, FBI a vládne agentúry budú mať starosti s tým, aby vyvinuli nové nástroje, ktoré im zabezpečia možnosti špehovania. Hoci legislatíva prikazuje prevádzkovateľom dátových sietí archivovať dáta a sprístupňovať ich pre potreby štátu, výrobcovia zariadení podobné povinnosti nemajú.
To všetko sa však na politický tlak môže zmeniť. Firmy predvídavo upravujú svoje produkty, aby sa podobným požiadavkám vyhli a zachovali si dôveru svojich zákazníkov. Chcú si udržať doterajší status, ktorý z nich robí ochrancov súkromia.
O tom, že vládne agentúry to berú na vedomie svedčia aj požiadavky, ktoré nehovoria o zadných vrátkach k dátam, ale nástrojoch ktoré umožnia agentúram pracovať efektívnejšie. Príkladom je vkladanie hesiel bez potreby ťukania na displej, či rušenie bezpečnostných páuz pri vložení nesprávnych hesiel.