BRATISLAVA. Výsledky experimentu môžu znamenať tri veci. Niečo čudné sa odohráva pri jadrovom rozpade a my poriadne nerozumieme, ako fungujú jadrové reaktory.
Druhou možnosťou je fakt, že nerozumieme samotným jadrovým procesom a rozpadom prvkov.
A tretia hovorí, že všetky anomálie sú skutočné, my nerozumieme procesom vo vesmíre a narazili sme na výrazné stopy novej fyziky.
Nové informácie z medzinárodného časticového experimentu Daya Bay v Číne totiž naznačujú, že s neutrínami to je ešte zvláštnejšie, ako tieto záhadné kúsky mikrosveta dosiaľ ukazovali.
Merania zverejnené v magazíne Physical Review Letters totiž nesedia s predpoveďami, ktoré sú dôsledkom našich teórií.
Chýbajúce neutrína
Neutrína sú nepolapiteľné častice. Už keď po nich fyzici pátrali v šesťdesiatych rokoch, na detektoroch akosi chýbali. Predpovede o slnečných neutrínach hovorili o nejakom množstve, no experimenty zachytávali iba tretinu týchto častíc.
Výsledkom bolo zistenie, že neutrína sú v skutočnosti troch druhov - a dnes preto poznáme elektrónové neutrína, miónové neutrína i neutrína tau a k nim prislúchajúce antičastice. Minulý rok švédska Kráľovská akadémia ocenila tento objav Nobelovou cenou za fyziku.

Pri neutrínach, ktoré vznikajú pri reakciách v našich jadrových reaktoroch platí čosi podobné. Naše teórie tiež hovoria, koľko a akých druhov neutrín by mali reaktory vyprodukovať a naše detektory následne zachytiť.
Experiment Daya Bay skúmajúci neutrína z nukleárneho reaktora nachádzajúceho sa takmer päťdesiat kilometrov od Hong Kongu však ukázal čosi iné.