SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. V priebehu najbližších tridsiatich rokov môžu stroje vytlačiť z práce polovicu súčasných zamestnancov. Tvrdí to profesor Moshe Vardi z univerzity Rice, ktorý upozorňuje na príchod zlomovej situácie.
Vyzýva spoločnosť, aby sa zamyslela nad dopadmi skôr, ako technológie prevezmú úlohy vo výrobe. Súčasný model sa totiž drží pravidla - najprv práca, potom pláca. Pracovné nasadenie je súčasťou spoločenských štandardov a je najpoužívanejším nástrojom k prerozdeľovaniu peňazí.

Keď firmy hľadajú lacnejšie cesty k zabezpečeniu výroby, roboty a stroje sú praktickou voľbou. Vyžadujú jednorazovú investíciu a potom už iba nízke sumy na údržbu a servis. Cenu ľudskej práce zaťažujú odvody a náklady na starostlivosť o zamestnancov.
Všetko sa však zmení vo chvíli, ak potrebujete produkty schádzajúce z továrenských liniek predať. K tomu treba masy ľudí, ktorí majú dostatok peňazí na nakupovanie. Ak ich o prácu obrali stroje, výrobná kapacita stráca zmysel a tovary nemá kto kupovať.
Platí pritom, že žiadne povolanie nie je pred technológiami v bezpečí. Stroje a roboty podľa Vardiho obslúžia všetko – hoci aj sexuálne služby.
V roku 2013 podľa magazínu Tech Insider na podobný trend poukázali aj akademici z univerzity v Oxforde. Podľa nich v priebehu 10 až 20 rokov bude takmer polovica pracovných miest v USA pod kontrolou digitálnych technológií.
Spoločnosť sa preto musí rozhodnúť, ako sa k budúcnosti postaví. Buď nájde alternatívny spôsob rozdeľovania peňazí v rámci spoločnosti, alebo vráti ľudí späť za výrobné pásy.