SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

400 "sériových" gigabajtov pod vlajkou Hitachi

Neubehlo mnoho času od vtedy, čo Hitachi Global Storage Systems ohlásili dvojicu nových diskov z línie DeskStar s kapacitami 400 a 500 gigabajtov, a už tu máme novú revolučnú technológiu, ktorá 14. apr 2005 o 0:53 MILAN GIGEL

mnoho od čo Hitachi dvojicu diskov z DeskStar s 400 a 500 a už tu novú ktorá znásobí kapacity pevných diskov desaťnásobne. Aké však sú nové disky DeskStar na stupienku pol terabajtovej kapacity? Isté je, že žiadny pevný disk dnes nie je dostatočne veľký na to, aby sme ho nedokázali zaplniť. S rýchlym prístupom k intenrnetu to platí takmer na každého z nás.


FOTO - MILAN GIGEL

Disk 7K400 je postavený na osvedčenej mechanickej platforme svojich predchodcov s drobnými mechanickými a elektronickými vylepšeniami, ktoré umožnili navýšiť počet diskových platní z pôvodných dvoch pri 7K250 na päť pri modeloch 7K400 a 7K500. Pri 7200 otáčkach za minútu ktorou hmota rotuje to znamená nemalú masu v pohybe, s ktorou sa musí vysporiadať servopohon, ako aj mechanizmy polohovania hlavičiek, ktoré pri práci vyruší každá vibrácia. Už pri prvom stretnutí s diskom je zremé, že svojou hmotnosťou predbieha predchodcov a približuje sa k enterprise triede SCSI diskov, ktoré používajú mnohoplatňové konštrukcie už roky.

Ak ste niekedy v minulosti zdvihli za behu pevný disk z podložky a pokúsili ste sa ho nakloniť, možno vás prekvapila sila rotujúcej hmoty vo vnútri, ktorá sa vám v tom pokúsila zabrániť. V prípade piatich rotujúcich kotúčov v diskoch 7K400 a 7K pocítite tento fenomén omnoho intenzívnejšie. Zrejmé však je, že počet platní bez ďalších úprav nestúpne a tak sa výrobca bez zmeny spôsobu záznamu dát na médium cez hranicu pol terabajtu neprehupne. Pri nakláňaní na strany vydáva disk nepríjemný svišťavý tón pripomínajúci volanie o pomoc, pričom pri 90° náklone proti odporu sa vám podarí platne disku úplne ubrzdiť, takže po reinicializácii ich bude musieť pevný disk opäť roztáčať. To naznačuje vyššiu citlivosť disku na vibrácie okolitého prostredia. I preto tu výrobca nasadil technológiu polohovania hlavičiek, ktorú si ešte detailnejšie prezrieme.

Na nosnom oceľovom ráme, ktorý je vyrobený odliatím je siedmimi skrutkami spolu s gumovým tesnením upevnené veko z nerezovej ocele, ktoré je vybavené v pravej dolnej časti otvorom pre kompenzáciu tlaku vzduchu medzi vnútorným prostredím a okolím. Mikrofilter umiestnený za otvorom zabraňuje vniknutiu prachu do vnútra, ktorý by časom mohol spôsobiť poškodenie záznamovej plochy. Pri montáži je potrebné dbať na to, aby otvor nebol prekrytý. Tradičná robustnosť ktorá sa zrodila v dielňach IBM tak zostala zachovaná dodnes. Ak si predstavíte s akou presnosťou musia byť hlavičky ukladané na svoje miesto pri čítaní a zápise, je viac ako zrejmé, že puzdro disku musí byť mechanicky dostatočne odolné voči tomu, aby časom nedošlo k nepatrnému posunutiu žiadnej z osí mechanických súčastí. Pri rotujúcich ktotúčoch, ktoré by z tela disku najradšej "vystrelili von ako vrtuľník" znáša rám disku nemalú záťaz.


FOTO - MILAN GIGEL

Doska plošných spojov je zapustená tri milimetre pod úroveň rámu, takže plochá montáž "na dno" s ktorou sa môžete stretnúť v niektorých PC skriniach alebo externých boxoch nie je problémom. Riadenie hlavičiek je pripojené na spodnej strane systémovým konektorom, pričom mechanizmus zabezpečujúci rotáciu diskov je pripojený tradičným páskovým vodičom, ktorý by sa mohol pri nešetrnej manipulácii poškodiť. V prípade že sa vám na disku poškodí elektronika a budete sa pokúšať dostať k dátam na fyzickom médiu svojpomocne zakúpením rovnakého disku a prehodením dosky, nenarazíte na žiadne komplikácie. Ak si zoženiete skrutkovač s "hviezdičkovým" profilom, nemáte čo pokaziť.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozornosti však nemôže ujsť trojica oceľových plátov, ktorá je upevnená ako výstuha k nosnému rámu v okolí centrálneho rotora. Zdá sa že výrobca pevnosť šasi v žiadnom prípade nepodcenil a jeho cieľom je zachovať istotu, že zapísané dáta budete môcť prečítať i po roku prevádzky.


FOTO - MILAN GIGEL

Spájkované kontakty v centrálnej časti sú pri ovrátení disku najvyššie položeným obnaženým bodom elektroniky, kde by mohol vzniknutý skrat spôsobiť problémy. Preto ak sa rozhodnete pre plošnú montáž, uistite sa že priestor kam idete disk montovať nemá prehnuté dno tak, aby mohlo dôjsť pri manipulácii k potenciálnemu spojeniu plôšok. Prelepenie plochy kruhovou samolepiacou etiketou by na škodu skutočne nebolo.


FOTO - MILAN GIGEL

Na strane rozhraní získate prístup ku konektorom duálneho napájania a dátového rozhrania Serial ATA. Pri montáži by ste namali zabúdať na to, že si môžete zvoliť iba jedno z napájaní. Pri chybnom zapojení oboch systémov by mohlo v kritických prípadoch dôjsť k zničeniu pevného disku.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací konektor MOLEX nájdete na zdroji každého starého počítača. Ak nie sú špeciálne konektory pre napájanie SATA diskov priamo na káblikoch a výrobca ich dodal iba vo forme redukcií, vhodnejšie je použiť priame napájanie týmto spôsobom.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však ide o novšiu počítačovú zostavu v skrinke so zdrojom ktorý nie je cenovým kompromisom, mali by ste tam nájsť i konektor určený priamo pre napájanie tohto druhu diskov. Dátový (užší) a napájací (širší) konektor je vyhotovený obzvlášť pevne, takže pri manipulácii nie je potrebné obávať sa ich ulomenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak nepatríte medzi tých, ktorí sa neustále "vŕtajú" v počítačoch, potom by ste mali vedieť, ako vyzerajú kábliky, ktoré je potrebné pre pripojenie hľadať v PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Už letmý pohľad na dosku plošných spojov prezradí, že i keď ide disk s rozhraním Serial ATA s priepustnosťou 1,5 Gb/s, predsa len je to systém vybudovaný na paralelnej platforme, ktorý je riadený generačne starším procesorom, aký používa v konkurenčných modeloch napríklad Maxtor alebo Seagate. Sériová komunikácia je na paralelnú prevádzaná čipom Marwell 88i8030, ktorý poskytuje tomuto disku istú univerzálnosť - na pultoch predajní ho jednoducho nájdete i v paralelnej verzill UltraATA 133. Riadiaci procesor, ktorý pracuje so sadou príkazov ATA-7 je vybavený 8 megabajtovou cache pamäťou, ktorá slúži pre vyrovnávanie dátových tokov pri čínaní a zápise. Pri kapacite 400 GB vy však predsa len mohla byť o čosi väčšia.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre záznam dát sú využité platne s kapcitou 80 MB, ktoré pre uchovávanie dát využívajú technológiu pixie dust a GMR hlavičky. Ide o hustý záznam využívajúci dvojicu magnetických vrstiev, ktoré sú od seba oddelené tenkým filmom ruthénia. Ten zabezpečí, aby bol v spodnej vrstve záznam v opačnej polarite ako pri vrchnej. Dvojica mikročastíc s opačnou polaritou umiestnených nad sebou tak dlhodobo fixuje záznam. čo je však pri tomto disku skutočnou novinkou je systém Rotational Vibration Safeguard, ktorý využíva senzorov citlivých na vibrácie na to, aby v dostatočnom predstihu pred kritickým momentom zabezpečil usmernenie hlavičky na jej stopu. Obloženie disku je samozrejme typu FDB takže prevádzka disku je skutočne tichá.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri inštalácii by ste nemali naraziť na žiadne problémy, pretože drvivá väčšina dosiek s rozhraním SerialATA nenarazí na žiadnu kapacitnú bariéru. V prípade že používate opračný systém Windows XP, nemal chýbať nainštalovaný SP2, ktorý zaistí že budete mať v systéme záplatu ktorá je potrebná pre prekročenie kapacitnej bariéry 128 GB pri pevných diskoch. Ak si pri inštalácii disku potrebujete pomôcť sprievodnými nástrojmi z href="http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm" target=_blank>HGST si môžete stiahnuť Disk Manager, ktorý vašu sprácu zjednoduší. Nemali by ste však na rovnakej stránke prehliadnuť softvérový nástroj Feature Tool, ktorý vám umožní pracovať s výkonom a hlučnosťou disku. Prostredníctvom akustického manažmentu umožňuje nastaviť pomer medzi hlučnosťou prevádzky a výkonom tak, aby bol každý používateľ spokojný. Okrem tohto parametra môžete zmeniť veľkosť disku na nižšiu hodnotu ak ho potrebujete použiť v stroji ktorý nevie prekročiť isté kapacitné bariéry, alebo nakonfigurovať SATA rozhranie tak, aby bola jeho priepustnoť čo najvyššia.

Prevádzka disku je nadmieru tichá i pri intenzívnom medzistopovom vyhľadávaní. Rušiť vás pri práci zaiste nebude ani v tichom PC. Čo je však zreteľné je značné zahrievanie disku pri jeho intenzívnej záťaži, takže je potrebné aby bola v skrini zabezpečená dostatočná cirkulácia. V prípade že sa rozhodnete pre budovanie diskového poľa, platí to s násobným dôrazom. Disk sa pri plnej záťaží uložený vo voľnom priestranstve mimo skrine natoľko rozpáli, že ho v ruke neudržíte.

Z pohľadu výkonu možno povedať, že ide o diskovú jednotku, sa má skutočne čím pochváliť. Priemerná prístupová doba sa pri testoch pohybovala okolo strednej hranice 12,7 ms, tento disk radí medzi výkonné systémy tam, kde sa pracuje s náhodne rozloženými dátami, akými sú napríklad databázy. Pri sekvenčných diskových operáciách dosahuje priepustnosť disku na jeho začiatku 60,4 MB/s klesajúcim trendom k jeho koncu, kde sa hodnota zastavuje na 32,9 MB/s. Hodnoty, ktoré sa nápadne podobajú výkonu predchodcu 7K250 tak jasne odhaľujú rovnaké technologické zázemie oboch s tým, že výrobcovi sa stabilne podarilo vyrovnať s vyššími vibráciami piatich platní. Prezentovať výkonové výsledky pri kompozitných a syntetických testoch by bolo bez možností porovanania zbytočné. Isté však je, že ide o disk ktorý sa svojim výkonom v tejto triede dostáva do prvej polovice, dokážu ho však poraziť súperi s natívnym rozhraním Serial ATA, ktoré na rozdiel od tejto emulácie zvládanú i optimalizačné funkcie NCQ (Native Command Queuing).

Ak pracujete s veľkými objemmi dát a na svojom stolnom počítači vyžadujete kombináciu vysokého výkonu úložiska a jeho vysokú kapaci, môžete si byť istí, že s diskom 7K dosiahnete svoj cieľ i bez toho, aby bola daňou zaň zvýšená hlucnosť. Ak dokážete uchladiť skriňu PC bez dodatočných úprav, mali by ste byť spokojní. Disk dosahuje dobré výsledky pri práci s náhodne rozloženými dátami i pri ich sekvenčnom spracovaní. Akonáhle sa však rozhodnete pre ukladanie dát na disk takejto obrovskej kapacity a jeho účelom nebude slúžiť v úlohe pracovného úložiska, narazíte pravdepodobne na problém. Akým spôsobom je možné v domácich podmienkach s nízkym rozpočtom álohovať taký veľký objem dát? Odpoveď sa skrýv vprvdepobne v poití druhého pevného diku...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

17 h
Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného  skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie na Covid-19.

4 h
Petra Vlhová dnes ide zjazd.

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

3 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

8 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

18 h