MELBOURNE, BRATISLAVA. Už štyridsiate roky tohto storočia môžu byť érou transhumanizmu. Znamená to, že ľudia budú môcť vo veľkom obohacovať svoje telá o rôzne zariadenia a prístroje.
Aby mohli robotické časti tela fungovať, musia vedieť komunikovať s mozgom. Rozhranie, ktoré to umožňuje sa označuje skratkou BMI - brain-machine interface. V súčasnosti si vyžaduje náročnú operáciu, pri ktorej sa musí do lebky pacienta spraviť diera.
Štúdia v žurnále Nature Biotechnology opisuje zariadenie, vďaka ktorému by bol takýto zákrok jednoduchší a bezpečnejší. Lekári by ním mohli pomáhať ľuďom s telesným postihnutím alebo neurologickými poruchami.
Ovládanie myšlienkami
Nové zariadenie má podobnú veľkosť ako zápalka a podľa denníka The Guardian ho prezývajú bionická chrbtica. Vyvíjali ho vedci z Melbournskej univerzity a výskum financovala Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA).
Dizajn podľa webu agentúry čerpá inšpiráciu zo stentu – nástroj, ktorý sa v medicíne bežne využíva na prečisťovanie a opravy ciev. Vedci k nemu pridali sústavu elektród, ktoré sa pri súčasných zákrokoch implantujú počas otvorenej operácie mozgu.