PREŠOV, BRATISLAVA. Žiaci stredných škôl sa môžu zapojiť do rôznych súťaží. Pri niektorých sú odmenou kniha a diplom, prípadne aj s pochvalou od riaditeľa školy.
Víťaza súťaže Zenit v oblasti elektroniky však minulý rok získal platenú stáž vo Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Rovnaká odmena čaká na úspešného študenta aj na 32. ročníku súťaže, ktorá prebieha tento týždeň v Prešove.
Navrhol zariadenie pre LHC
V minuloročnom finále súťažiaci do poslednej chvíle netušili, aká odmena je v hre. Pri odovzdávaní cien dostal jeden z víťazov Adam Lassak pozvánku na šesťtýždňovú stáž, ktorú mu neskôr ešte o tri týždne predĺžili.
„Je to skvelá životná skúsenosť, nielen po odbornej stránke. Prácou v kolektíve som sa zlepšil aj v angličtine,“ spomína Lassak pre SME na pôsobenie v CERN-e.
Mladý vedec sa počas stáže venoval dvom rôznym projektom. Pri jednom z nich navrhol zariadenie, ktoré sa využíva vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC).
Lassak tvrdí, že stáž mu okrem skúseností a vedomosti pomohla zistiť, v ktorých oblastiach by sa mal zlepšiť.

Poučky nemajú význam
Zenit má formát tradičnej stredoškolskej súťaže: najskôr školské kolo, potom krajské a na záver celoslovenské finále. Približne tridsať najlepších študentov súťaží v troch kategóriách – elektronika, strojárstvo a programovanie.
Elektronika a strojárstvo majú okrem praktickej časti aj teoretickú. „Postavali sme ju na testovaní komplexných vedomostí,“ vysvetľuje spoluorganizátor a člen hodnotiacej komisie Daniel Valúch z CERN-u. „Nezaujíma nás, či si niekto vie zapamätať poučku, to nemá pre reálny život žiaden význam.“
Valúch tiež pracuje v európskom laboratóriu a vďaka nemu sa aj tento rok môže najlepší študent v kategórii elektronika tešiť na stáž v jednej z najvýznamnejších vedeckých inštitúcií na svete.
Celoslovenské finále začína v utorok 9. 2., o deň neskôr bude celodenná praktická časť. Výsledky vyhlásia vo štvrtok.