SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Ochrana počítača v internete

Ak máte svoj počítač trvale pripojený k internetu, mali by ste ho vyzbrojiť dostatočne silným firewallom, aby ste mohli sami určiť, ktorý program cez internet smie komunikovať a ktorý nie. Na trhu je dostupných viacero softvérov tohto druhu, nie každý ..

Informačný panel je prehľadný

Ak máte svoj počítač trvale pripojený k internetu, mali by ste ho vyzbrojiť dostatočne silným firewallom, aby ste mohli sami určiť, ktorý program cez internet smie komunikovať a ktorý nie. Na trhu je dostupných viacero softvérov tohto druhu, nie každý z nich však ponúka v bezplatnej verzii všetky dostupné ochrany.

Jetco Personal Firewall je na osobné použitie dostupný zadarmo a ochrana, ktorú poskytuje, je rozdelená do troch úrovní. Komunikácia s internetom je prehliadaná na najnižšej úrovni priamo na vstupe do počítača ešte predtým, ako sú údaje odovzdané operačnému systému. V rámci systému sú monitorované aktivity programov, aby sa dalo odlíšiť, ktorý z nich nejaké údaje z internetu prijíma alebo odosiela. Práve tu má používateľ možnosť povoliť alebo zamietnuť komunikáciu pre každý nový program v počítači. Hneď ako sa vyskytne požiadavka o spojenie so svetom od programu, ktorý doposiaľ takúto činnosť nevyvíjal, zobrazí sa dialógové okno, v ktorom možno aktivitu povoliť alebo zakázať. Práve takýmto spôsobom možno jednoducho odhaliť rôznych votrelcov.

Ak niektoré trojany zneužívajú pre komunikáciu so svetom iné, neškodné programy vo vašom počítači, firewall zistí, že sa takáto neštandardná komunikácia udiala. I v tomto prípade na skutočnosť upozorní a nechá používateľa rozhodnúť, čo ďalej.

Čo je však na tomto firewalle najdôležitejšie, je jeho inteligencia. Spojením trojice prístupov k ochrane získa ochranca dostatok informácií na to, aby dokázal čeliť i rôznym skrytým útokom, napríklad IP spoofingu alebo snahe o zmenu smerovania.

V ovládacom paneli softvéru získa používateľ prehľad o prenesených dátach a aktuálnej rýchlosti prenosov, ako aj podrobné členenie z pohľadu spustených programov, ktoré s internetom komunikujú. Dajú sa vytvárať rôzne bezpečnostné profily alebo podrobne do súboru zapisovať prebiehajúcu komunikáciu. To rozširuje možnosti auditu počítačov.

Ak doposiaľ firewall nepoužívate, nemali by ste túto výzvu podceniť. Firewall je totiž hneď po pravidelných aktualizáciách operačného systému druhým najdôležitejším ochranným prvkom vášho počítača.

www.jetico.com, 2,7 megabajtu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Policajná eskorta priváža Jaroslava Haščáka na Špecializovaný trestný súd.
Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz