SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Kam na webe

Neviete kde pri voľnom čase zažiť trochu oddychu pri surfovaní slovenských webov? Máme pre vás dve inšpirácie.

Calendar.sk - všetky kalendáre sveta

Pre bežného človeka by mohlo byť až nepredstaviteľné, koľko informácií o kalendároch možno združiť na jednom mieste. Calendar.sk je najrozsiahlejšou stránkou na túto tému v našich končinách, pokojne je však použiteľný i v zahraničí, keďže je preložený do deviatich jazykov a obsahuje aj informácie týkajúce sa iných krajín.

Zo súčasných kalendárov možno na monitore okrem bežného prehliadať gregoriánsky, perzský a islamský kalendár, zoznam spestrujú špecializované kalendáre, ktoré napríklad deťom umožňujú spočítať dni do začiatku Vianoc, alebo určujú presný dátum Veľkej noci pre ten-ktorý rok.

V sekcii menné kalendáre nájdete informácie o oslave menín v dvadsiatich krajinách, samozrejme vrátane Slovenska, špeciálnymi sú kalendáre zvieracích mien - k dispozícii sú nielen pre psov a mačky, ale napríklad aj papagájov, vtákov i králiky. Calendar.sk vie na každý deň v roku vypočítať východ a západ slnka, zobrazuje fázy mesiaca v roku, určuje letný a zimný čas. V sekcii historické kalendáre sú pripravené mnohé, už nepoužívané alebo menej používané kalendáre - juliánsky, čínsky, francúzsky revolučný. Výbornou je zbierka pranostík, k niektorým dňom ich dokonca stránka ponúka viacero. Fond pracovného času vám vypočíta počty pracovných hodín v jednotlivých týždňoch a mesiacoch daného roku - a to osobitne pre každú krajinu strednej Európy. Inak tu nájdete kalendáre peľové, poľovnícke, hudobné a mnohé ďalšie, o ktorých sa vám možno ani nesnívalo. Všetky možno tlačiť, niektoré autori pre tlač pripravili priamo v sekcii Print.

www.calendar.sk

Madness.sk - ako zabiť čas

Urobiť zo zabíjania času zmysluplnú činnosť, to si dáva za cieľ stránka madness.sk. Pýši sa však ešte jedným prívlastkom - najväčšia zbierka hlavolamov na slovenskom internete. Je ich 167 a hľadajte ich v sekcii Hlavolamy, s nimi potom súvisia Ilúzie združujúce najrôznejšie vizuálne triky a nemožnosti a Jazykolamy zatriedené podľa jednotlivých jazykov. V sekcii Texty možno nájsť výber článkov na najrôznejšie témy, ktoré sa zväčša šíria po internete e-mailami - obsahujú zábavu i poučenie. Čas môžete zabíjať aj v sekciách obrázky alebo hrami, čítaním vtipov a výrokov slávnych.

Madness.sk zbiera aj zaujímavé odkazy na ďalšie stránky. Z ďalších možností stojí za spomenutie stránka nahoda.madness.sk, ktorá v procese zabíjania času zašla ešte ďalej - zobrazuje náhodne vybrané internetové stránky. Ktovie, možno sa vám niektorá z nich zapáči.

www.madness.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.