BRATISLAVA. Chrípka patrí k najbežnejším ochoreniam na svete. Len v dvadsiatom storočí na rôzne mutácie chrípkového vírusu zomreli milióny ľudí. V súčasnosti na ňu umiera až päťstotisíc ľudí ročne.
Proti chrípke síce existuje očkovanie, no vakcína býva kvôli mutáciám vírusu účinná len jediný rok. Na prelome 20. a 21. storočia sa našťastie na trhu objavili aj lieky, ktoré dokážu spomaliť šírenie vírusu z napadnutých buniek. Výroba takýchto liekov je však náročná a zdĺhavá.
Tímu slovenských organických chemikov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského sa teraz podarilo vyvinúť proces, ktorý dokáže výrobu takéhoto lieku výrazne skrátiť.
Rýchlejšie a lacnejšie
Jedna z aktívnych zložiek, ktorá sa využíva pri výrobe antivirotík, je takzvaný oseltamivir. Býva účinný pri liečbe vírusových ochorení typu A a B.
V súčasnosti sa táto aktívna zložka vyrába dvanásťstupňovou syntézou z prírodnej zlúčeniny - kyseliny šikimovej, ktorá sa v malom množstve nachádza v niektorých rastlinách v Číne a Vietname.
Jej získavanie je však náročné a zdĺhavé. Jeden krok trvá aj niekoľko hodín, čo výrobu liečiva výrazne komplikuje. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa vedci pod vedením Radovana Šebestu rozhodli tento proces zefektívniť.