LONDÝN, BRATISLAVA. Na prvý pohľad znie tá otázka úplne jednoducho. Vezmite si poriadne množstvo sfér, napríklad tenisových loptičiek a skúste ich usporiadať. Presnejšie, vezmite si presne 128 takýchto tenisových loptičiek a vyskúšajte všetky možné spôsoby, akými ich dokážete usporiadať v danom objeme. Aký budete mať výsledok?
Úprimná odpoveď je zhruba nasledujúca: radšej to ani neskúšajte, pretože na to určite neprídete. Nie je v ľudských možnostiach zistiť, koľko tých kombinácií naozaj je a nemáme ani dosť výkonné superpočítače, ktoré by to dokázali presne zrátať a svoje výsledky niekde uložiť.
Výskumníci z Cambridgeskej univerzity však na výsledok prišli. Odpoveď je ohromné číslo, 10 na 250 - teda jednotka a za ňou dvestopäťdesiat núl. To je viac možností, ako je všetkých známych častíc v celom našom vesmíre.
Všetky kombinácie
Aby vedci dokázali problém vyriešiť, vyvinuli najskôr šikovný počítačový program, ktorý im odpoveď pomohol odhadnúť. Dosiaľ to odborníci dokázali len pre systémy s menej ako 20 kúskami.
„Odpoveď na tento problém nám pritom otvára dosiaľ nepreskúmané územie," vysvetľuje podľa Cambridge News Stefano Martiniani, prvý autor štúdie v magazíne Physical Review E. „Túto metódu možno využiť všade, kde sa ľudia snažia prísť na všetky možné riešenia svojho problému."
Vedci v skutočnosti museli vyriešiť problém z oblasti takzvanej granulárnej fyziky a entropie.