Začiatok masového osvojovania nových technológií môžu sprevádzať rozpačité pocity. Nikdy dopredu nevieme, ako sa technológia začlení do každodenného života spoločnosti. Pri prvých funkčných autonómnych autách napríklad zistíme, či sú ľudia ochotní zveriť svoje osudy na cestách do robotických rúk.
Drony sa už z tejto fázy posúvajú ďalej a začínajú si nachádzať uplatnenie v mnohých oblastiach života. Aj keď sa ich niektorí ešte pokúšajú z oblohy zostreliť, ich prínos čoraz viac prevyšuje obavy z bezpečnosti využitia.
Svet dronov má však stále nejasnú a otvorenú podobu. No mohol by vyzerať nejako takto.
1. Preprava
Tradičnú listovú korešpondenciu už nahradili e-maily. Poštové služby dnes už mnohí využívajú iba na to, aby sa k nim dostal objednaný tovar z internetu.
Pri preberaní zásielok už tiež nebudeme musieť komunikovať zoči-voči s iným človekom. Drony privezú tovar až k našim dverám.
Spoločnosti totiž vyvíjajú automatizované drony, ktoré budú fungovať takmer bez zásahu človeka. Stroj priletí k balíkovej stanici, jej strecha sa otvorí a zariadenie vertikálne pristane. Vnútri dron sám vyloží tovar, naloží nový, dobije si batériu a odletí.
„Technológia je užitočná pre miesta, ktorým chýba pozemná infraštruktúra,“ vysvetľoval pri predstavovaní novej verzie projektu Parcelcopter jeden z jeho lídrov Ole Nordhoff. Dron zatiaľ testujú vo vysokohorských podmienkach, nemecký premiérový let spoločnosti DHL museli v polovici januára pre nepriaznivé počasie odložiť.
Doručovacím dronom sa venujú aj v iných krajinách. Kto už v meste zažil donášku tovaru helikoptérou, určite pozná argumenty pre takýto krok – drony nerobia toľko hluku a príliš nestrašia lokálne vtáctvo či iné zvieratá. Odporcovia sa však obávajú, že dron sa vymkne spod kontroly a pri páde na zem spôsobí vážne zranenia.