WASHINGTON, BRATISLAVA. Detailné videá vo vysokom rozlíšení namiesto sporadických fotografií. Takáto budúcnosť čaká vedcov, ktorí sa zaoberajú skúmaním vesmíru. NASA pracuje na novom komunikačnom module, ktorý znásobí rýchlosť prenosu dát.
Namiesto rádiových vĺn používa tok svetla. Nosičom je laser, ktorý dokáže prenášať veľké objemy dát na veľké vzdialenosti. Svedčia o tom i pokusy spred dvoch rokov, kedy sa podarilo komunikovať so sondou na obežnej dráhe mesiaca rýchlosťou takmer 630 megabitov.
Nová technológia môže byť podľa magazínu Engadget 10 až 100-násobne rýchlejšia a dá sa predpokladať, že jej prvou úlohou bude zaistiť rýchle spojenie s vesmírnou stanicou ISS. Vedci ladia technológiu pre komunikáciu s družicami na nízkych orbitoch, nazdávajú sa však, že by sa im mohlo podariť prekonávať veľké vzdialenosti.
Komunikačná jednotka je v súčasnosti veľká ako dve mikrovlnky, má však ohromný potenciál pre zmenšovanie. Jej komponenty bude možné po vyladení vtesnať do veľkosti mobilu či dokonca malého čipu.
Používanie laseru na prenos dát nie je novinkou. Technológiu používajú optické káble, ale aj niektoré čipové zbernice, ktoré sa snažia získať vyššiu priepustnosť, ako im dokážu poskytnúť vodiče. V tomto prípade však budú dáta putovať voľným priestorom, bez ochranného tunelu.
Očakáva sa, že technológia bude pre spojenie s ISS nasadená po roku 2020.