PARÍŽ, BRATISLAVA. Má to byť nový koberec pokrývajúci vozovky, ktorý prinesie ekologický úžitok. Francúzi sa rozhodli v priebehu piatich rokov vybudovať tisíc kilometrov solárnych ciest. Stanú sa alternatívnym energetickým zdrojom.
Prednosťou tohto riešenia je, že solárne panely podobne ako pri montáži na strechách nijako nezasahujú do živého prírodného ekosystému. Neobsadzujú lúky a nevytláčajú zeleň – pridávajú len nový úžitok povrchom, ktoré už ľudstvo obsadilo.
Od jari začnú Francúzi testovať viaceré technológie, aby sa rozhodli pre jednu z nich. Zdá sa však, že najväčšie šance má domáca firma Colas. Vyvinula plastové panely Wattway hrubé 7 milimetrov, ktoré sa lepia priamo na existujúcu vozovku. Majú účinnosť 15 percent a v závislosti na prevádzke môžu dosiahnuť životnosť 10 až 20 rokov.
Panely majú podľa magazínu TreeHugger protišmykový povrch a zostavené sú zo solárnych buniek s rozmermi 15x15 centimetrov. Odhaduje sa, že nový solárny program by mohol vyrobiť elektrinu potrebnú pre 5 miliónov obyvateľov krajiny, čo je približne 8 percent.
Svoje skúsenosti so solárnymi cestami majú v Holandsku. V minulom roku bilancovali výsledky, ktoré predstihli pôvodné očakávania. V ich prípade však šlo o energetické panely zapuzdrené do skla, ktoré sa ukladajú na pripravený povrch. Ide o nákladnejšiu technológiu, obsahuje však aj dátové kanály pre budovanie infraštruktúr.