SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Hoci o nich hovoria že sú múdre, v skutočnosti sú obmedzenejšie ako mobily ktoré nosíme vo vrecku. Múdre hodinky, do ktorých technologické firmy vkladali svoje nádeje spotrebiteľov priveľmi nezaujali.
So slabou výdržou batérie, maličkým displejom a zložitým ovládaním nedokážu ponúknuť funkcie, ktoré si v pohodlí vychutnávame na dotykových displejoch smartfónov a tabletov. Zdá sa však, že čoskoro výrobcovia zmenia svoju taktiku.
Naznačuje to firma Fossil, ktorá uvádza na trh rad náramkových hodiniek s tradičným ciferníkom a ručičkami. Kým navonok vyzerajú bežné hodinky, v ich útrobách sa ukrýva doplnková elektronika.
Senzory podľa magazínu The Verge snímajú fyzickú aktivitu, vyhodnocujú kvalitu spánku a zaznamenávajú údaje, ktoré sú stredobodom záujmu fitness náramkov. Komunikujú s mobilom a ak treba, diskrétne upozornia na správu alebo udalosť namiesto smartfónu samotného.
Batéria vydrží dlhšie a človek si môže užívať hodinky v dôstojnej podobe a vyhotovení, na ktoré sme boli navyknutí celé desaťročia. Podobné zámery avizovali aj poprední výrobcovia z hodinárskeho segmentu, ktorí chcú vniesť do tradičných produktov kúsok inovácií navyše. Hovorí sa nielen o zdraví a spánku, ale napríklad aj o elektronických platbách.
Služby, na ktoré sme si navykli v mobiloch budeme preto naďalej používať v pohodlnej podobe bez toho, aby sme sa museli krčiť za malým displejom na zápästí.
Nie je to prvý neúspech technologických firiem. S rovnako veľkou ambíciou pred niekoľkými rokmi prišli na trh výrobcovia televízorov, ktorí sa pokúšali spustiť éru 3D sledovania. Hoci ich počin vyvolal ohlas a produkty sú na trhu, domácnosti sa za nimi príliš nehrnú.
TIP: Pozrite si tiež aktuálne dostupné smart hodinky, ich odborné recenzie a ceny v internetových obchodoch na Recenzie.sme.sk.